Miastowo - Portal Miast Polskich

Białystok

Miasto sąsiadujących narodów

 Miastowo
Fot. Loraine

Położenie Białegostoku na współczesnym styku czterech państw - Polski z Białorusią, Litwą i Rosją (Obwód Kaliningradzki), a także uwarunkowania historyczne, sprawiają, że miasto jest miejscem wielu kultur.

W Białymstoku od wieków przenikały się kultury żyjących tu ludzi różnych wyznań oraz narodowości. Sytuacja ta miała ogromny wpływ na Białystok i region, przez co ukształtował się specyficzny charakter miasta, który jest zauważalny nie tylko u mieszkańców, ale też w przestrzeni miejskiej.

Jakim miastem jest Białystok

Białystok jest stolicą województwa podlaskiego i siedzibą władz ziemskiego powiatu białostockiego. Wśród polskich miast wojewódzkich, Białystok stanowi drugie miasto pod względem gęstości zaludnienia (po Warszawie) i dziesiąte pod względem liczby ludności. Miasto pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum całego regionu. Białystok wraz z przyległymi gminami tworzy aglomerację białostocką.

 Miastowo
Fot. Krzysztof Kundzicz

Gdzie położony jest Białystok

Białystok leży w północno-wschodniej Polsce przy granicy państwa z Białorusią. Miasto położone jest na Wysoczyźnie Białostockiej, będącej częścią makroregionu Nizina Północnopodlaska, nad brzegiem rzeki Białej. Białystok znajduje się w centralnej części województwa podlaskiego. Regionalnie i etnicznie miasto należy do Podlasia, którego jest historyczną stolicą, a którego najrozleglej pojmowany obszar leży również na terenie obecnej Białorusi.

Charakterystyczne miejsce

W 2008 roku przedstawiono plan remontu ścisłego centrum, w wyniku którego Rynek Kościuszki, ulica Suraska i Kilińskiego nabrały charakteru miejskiego centrum. Przestrzeń ta stała się atrakcyjną wizytówką Białegostoku, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i turystów. Historia Rynku Kościuszki sięga roku 1753, kiedy to po pożarze miasta jego przebudową zajął się ówczesny właściciel Białegostoku, Jan Klemens Branicki. Do najważniejszych obiektów w tym obszarze należy zrekonstruowany ratusz z wieżą zegarową, hetmańska zbrojownia w kształcie dworku szlacheckiego oraz średniowieczna austeria. Od wschodu Rynek zamyka zespół katedralny z neogotycką bazyliką, barokową plebania oraz XVII-wieczny kościółek farny, który jest najstarszym murowanym zabytkiem w mieście.

 Miastowo
Fot. YmblanterWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.