Miastowo - Portal Miast Polskich

Dąbrowa Górnicza

Miasto pustyni i jezior

 Miastowo
Fot. Manfred Rackelhuhn

Już sama nazwa miasta wskazuje na jego charakter i przeszłość. Namacalnym jej efektem jest położona na terenie obecnego miasta Pustynia Błędowska, największa w Polsce piaszczysta pustynia. Powstała ona na skutek wielowiekowego wyrębu lasów na potrzeby górnictwa.

Inną przyrodniczą specyfiką Dąbrowy Górniczej są zbiorniki wodne Pogoria, tworzące w mieście rozległe pojezierze. Zbiorniki te powstały w wyniku masowego wydobycia piasków na tym terenie - również dla przemysłu górniczego. Teraz są popularnym w całym regionie miejscem rekreacji i sportów wodnych.

Jakim miastem jest Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza jest największym ośrodkiem przemysłowym Zagłębia Dąbrowskiego. Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej i częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Miasto jest bardzo rozległe - największe powierzchniowo miasto w województwie, a dziesiąte w całej Polsce. Dzięki swoim akwenom Dąbrowa Górnicza jest też popularnym miejscem dla uprawiających sporty wodne.

 Miastowo
Fot. Kubos16

Gdzie położona jest Dąbrowa Górnicza

Miasto znajduje się w południowej Polsce, w województwie śląskim, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Dąbrowa Górnicza leży na Wyżynie Śląskiej, w Kotlinie Dąbrowskiej, nad rzekami Czarną i Białą Przemszą. Miasto regionalnie należy do Zagłębia Dąbrowskiego i to właśnie Dąbrowa Górnicza dała nazwę regionowi. Zagłębie Dąbrowskie jest częścią historycznej Małopolski, a obecnie jego przemysłowe miasta wchodzą w skład województwa śląskiego.

Poznaj w Dąbrowie

Ślusarz na telefon

Szybko przyjedziemy do Dąbrowy Górniczej i pomożemy Ci w kłopocie! Otworzymy każdy zamek... czytaj dalej

Charakterystyczne miejsce

W Dąbrowie Górniczej od około 80 lat w miejscach dawnych wyrobisk piasku tworzone są zbiorniki wodne. Pierwsze wyrobiska zostały zalane wodą potoku Pogoria i to od jego nazwy, nazwano kolejne powstające w okolicy zbiorniki. W tej chwili jest ich już cztery i wszystkie one tworzą Pojezierze Dąbrowskie, którego część, z racji wyjątkowych walorów przyrodniczych, uzyskała status obszarów chronionego krajobrazu.

Największy ze zbiorników, Pogoria IV, czyli Zbiornik Kuźnica Warężyńska ma długość 8 km przy szerokości 3 km i znajduje się na nim wiele wysepek oraz znacznych różnic głębokości, dochodzącej do aż 23 metrów.

 Miastowo
Fot. Bastet78Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.