Miastowo - Portal Miast Polskich

Elbląg

Śródlądowy port morski

 Miastowo
Fot. Paweł Sutkowski

Elbląg, założony w 1237 roku, jest najstarszym miastem województwa i jednym z najstarszych miast w tej części Europy. Miasto szczyci się również najniższym położeniem spośród miast w Polsce - leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego.

Miasto dzięki bliskiemu Zalewowi Wiślanemu łączy się z Morzem Bałtyckim - poprzez naturalną Cieśninę Piławską na terenie Rosji (Obwód Kaliningradzki) oraz nową polską inwestycję, jaką jest Przekop Mierzei Wiślanej. Z uwagi na morskie połączenie Elbląg posiada morski port towarowy i pasażerski, a także obsługuje własne morskie przejście graniczne.

Jakim miastem jest Elbląg

Elbląg jest miastem na prawach powiatu, a także siedzibą władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale samo miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Miasto jest ośrodkiem przemysłu ciężkiego, spożywczego, meblarskiego. Miasto ma również znaczenie turystyczne, w czym pomaga popularną w regionie atrakcją, jaką jest wybudowany w XIX wieku Kanał Elbląski ze słynnymi pochylniami, którymi statki pokonują różną wysokość powierzchni wody w kanale.

 Miastowo
Fot. Sławomir Milejski

Gdzie położony jest Elbląg

Elbląg znajduje się w północnej Polsce w województwie warmińsko-mazurskim nad rzeką wpływającą do Zalewu Wiślanego i wodnym połączeniem z należącym do Rosji Obwodem Kaliningradzkim. Miasto leży w historycznych Prusach Górnych, na obszarze dawnego bałtyckiego terytorium plemiennego Pogezanii. Stanowi również część Powiśla.

Charakterystyczne miejsce

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Elbląga jest XIV-wieczna Brama Targowa. Jest to wysoka aż na 26 metrów wieża z bramą, będąca w przeszłości fragmentem nieistniejących już murów obronnych miasta. Po remoncie przeprowadzonym w 2006 roku, na jednym z najwyższych pięter wieży utworzono taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę elbląskiego Starego Miasta, w tym położoną bezpośrednio pod główną arterię starego Elbląga, czyli ulicę Stary Rynek. Kilka lat wcześniej na wieży pojawił się zegar - mniejsza kopia ogromnego zegara, który znajdował się tu do końca II wojny światowej. W bramie, przez którą niegdyś przejeżdżał tramwaj, spółka Tramwaje Elbląskie ułożyła fragment torów, aby przypominały o tym szlaku komunikacyjnym w mieście.

 Miastowo
Fot. Dawid GalusWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.