Miastowo - Portal Miast Polskich

Grudziądz

Miasto nadrzecznych spichlerzy

 Miastowo
Fot. Rasalve

To co od razu rzuca się w oczy odwiedzających Grudziądz, to zachwycająca panorama Starego Miasta. Składa się ona z ogromnego ceglanego muru z małymi okienkami otaczającego wzgórze nad Wisłą. Mur ten tworzą niezwykłej wysokości zabytkowe spichrze, w których przechowywano zboże na handel.

Również tradycja wojskowa, szczególnie szkoły ułańskiej, tworzy rozpoznawalną specyfikę miasta. W okresie międzywojennym w tutejszym garnizonie utworzono Centrum Wyszkolenia Kawalerii, po którym w Grudziądzu można spotkać wiele pamiątek, m.in. pomnik ułana z dziewczyną przy popularnych schodach na Błonia Nadwiślańskie.

Jakim miastem jest Grudziądz

Grudziądz jest miastem wypełniającym zadania powiatu grodzkiego. Jest ono również siedzibą starostwa powiatowego, obejmującego swoim zasięgiem sześć gmin. W północnej części Grudziądza dominuje zabudowa jednorodzinna, centralną część miasta stanowi stara, zabytkowa zabudowa śródmiejska, natomiast w południowej usytuowane są duże wielopiętrowe osiedla mieszkaniowe oraz dzielnice przemysłowo-składowe. Na terenie miasta funkcjonuje Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 Miastowo
Fot. Andrzej Otrębski

Gdzie położony jest Grudziądz

Miasto znajduje się na północy Polski w województwie kujawsko-pomorskim. Grudziądz leży w Kotlinie Grudziądzkiej, w dolnym biegu Wisły, na jej prawym, wysokim brzegu. Szerokość koryta rzeki w obrębie miasta sięga aż 500 metrów, stąd nie może dziwić, że to właśnie w Grudziądzu istnieje najdłuższy most drogowo-kolejowy w Polsce (1098 metrów długości). Poza dostępem do tej wielkiej rzeki miasto posiada też dwa duże jeziora (Rudnickie Wielkie i Tarpno) oraz kilka mniejszych. Regionalnie Grudziądz leży na Pomorzu Nadwiślańskim, a dzięki autostradzie A1 jest dogodnie usytuowany względem Torunia na południu i Trójmiasta na północy.

Charakterystyczne miejsce

Grudziądz posiada imponujący pas zachowanych średniowiecznych murów miejskich z XIV-XV w., w skład których wchodzi również wielka ściana wielokondygnacyjnych budynków obronno-magazynowych - spichrze na skarpie wiślanej. Również od strony rzeki zachowała się do naszych czasów malowniczo ulokowana Brama Wodna - dolna część bramy z ostrołukowym przejazdem pochodzi jeszcze z XIV wieku. Warowny obraz miejskich umocnień Grudziądza najlepiej podziwiać od strony Błoni Nadwiślańskich, dawnego terenu zalewowego i portowego, a obecnie zagospodarowanego terenu rekreacyjnego i jednego z głównych punktów turystycznych miasta.

 Miastowo
Fot. Kazimierz MendlikWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.