Miastowo - Portal Miast Polskich

Próbowali ukraść kilkusetletnie drewno o wartości ponad 176 tys. zł

Rzeszów

Czarny dąb zwany jest także polskim hebanem. Jest to wykopane drewno dębów, które przebywały w ziemi lub pod wodą od co najmniej kilkuset lat. W carskiej Rosji za posiadanie mebli z czarnego dębu groziła kara śmierci, ponieważ były one zastrzeżone dla rodziny panującej.

Złodzieje wiedza o cennych przedmiotach, nawet jeśli powszechna wiedza na ich temat jest niewielka. Tyczy się to m.in. czarnych dębów. Dwóch mieszkańców powiatu jarosławskiego, 29 i 32-latek, próbowali ukraść dwie kłody czarnego dębu z rzeki San.

W lipcu br. policjanci z posterunku w Wiązownicy zostali zawiadomieni o kradzieży tzw. czarnego dębu z koryta rzeki San. Do zdarzenia miało dojść na terenie jednej z prywatnych działek w Manastarzu.

Interweniujacy na miejscu policjanci zastali pracowników Nadzoru Wodnego w Jarosławiu. Mężczyźni oświadczyli, że dzień wcześniej Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie został poinformowany, że na brzegu rzeki San, ktoś operuje ciężkim sprzętem.


Aby zweryfikować tą informację przyjechali na miejsce, gdzie zauważyli pracującego operatora koparki oraz ciężarówkę załadowaną cennym drewnem. Dwóch mężczyzn wykonujących prace nie potrafiło wskazać zleceniodawcy pracy, dlatego pracownicy Nadzoru Wodnego o całym procederze powiadomili policjantów.

Gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, osób które dokonywały załadunku, już nie było. Oddaliły się z miejsca wraz ze sprzętem. Policjanci przyjęli w tej sprawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Zabezpieczyli dwa pnie czarnego dębu, wykonali dokumentację fotograficzną oraz oględziny uszkodzonej linii brzegowej.

Zobacz jak cenny jest czarny dąb

Prowadzone w tej sprawie postępowanie przez policjantów z posterunku w Wiązownicy, w tym analiza zgromadzonej dokumentacji, pozwoliła na przedstawienie zarzutów dwóm mieszkańcom powiatu jarosławskiego. 29 i 32-latek, działając wspólnie i w porozumieniu usiłowali dokonać kradzieży dwóch kłód czarnego dębu o wartości ponad 176 tys. złotych, niszcząc przy tym linię brzegową rzeki San powodując szkodę o wartości ponad 27 tys. złotych na szkodę Skarbu Państwa.

O dalszym losie 29 i 32-latka zadecyduje teraz sąd.

KWP Rzeszów, 17 listopada 2022Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.