Miastowo - Portal Miast Polskich

Kilkukilometrowy „korytarz życia”. Brawo kierowcy!

Świebodzin

W niedzielę, 27 września, na autostradzie A2 w województwie lubuskim doszło do wypadku. Pojazd, którym podróżowało pięć osób, uderzył w bariery. Prawdopodobnie przyczyną było zmęczenie i przyśnięcie kierującego. Kierowcy utworzyli wzorowy, wyjątkowo długi „korytarz życia”.

Czas, w jakim służby ratunkowe dotrą do poszkodowanych, może decydować o życiu lub śmierci. Stąd też tak istotnym jest, aby podczas zdarzeń umożliwić szybkie dotarcie do miejsca zdarzenia. Przykładem było zachowanie kierowców na lubuskim odcinku autostrady A2. Utworzyli oni tzw. korytarz życia, którym Policja, Straż oraz Pogotowie błyskawicznie dotarli do poszkodowanych.

Szybki dojazd do poszkodowanych w wypadku jest szczególnie ważny na drogach ekspresowych czy autostradach, gdzie dojazd od boku jest utrudniony przez ogrodzenia. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zachowanie osób, które natrafią na zdarzenie i staną przed nim w korku - tylko ustawiając się na boki, tworząc tzw. korytarz życia utworzą oni w środku przejazd, którym służby ratunkowe mogą dotrzeć do poszkodowanych i udzielić im pomocy.

W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia policjanci ze Świebodzina, z lubuskiej grupy Speed nagrali doskonały przykład tego, jak powinni zachować się kierowcy tworząc przejazd. Pojazdy były ustawione w rzędach po lewej i prawej stronie w taki sposób, że służby nie miały najmniejszych problemów z błyskawicznym dotarciem na miejsce.

Jednakże do pochwał dla zachowania należy dołożyć pewną przestrogę. Część osób nierozważnie, z ciekawości, by zobaczyć wielkość korka lub co się wydarzyło, wychodzi do środka jezdni. Jest to bardzo niebezpieczne, a ponadto spowalnia dojeżdżających policjantów, którzy muszą uważać, czy zza pojazdu ktoś nie wejdzie na trasę przejazdu. Zwęża to również miejsce przejazdu dla radiowozów.

Zgodnie z polskimi przepisami od grudnia ubiegłego roku tworzenie „korytarza życia” jest obowiązkiem.

KWP Gorzów Wielkopolski, 28 września 2020Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.