Miastowo - Portal Miast Polskich

Czujność córki uchroniła matkę przed oszustami

Lublin

Do mieszkanki gminy Włodawa zadzwonił wczoraj oszust informując o spowodowanym przez syna wypadku drogowym z udziałem dziecka. By uwolnić się od aresztu kobieta miała przekazać 40 000 złotych. Córka, która usłyszała rozmowę od razu wyczuła, że jest to oszustwo.

Wczoraj wieczorem na telefon stacjonarny mieszkanki gminy Włodawa zadzwonił oszust informując że dzwoni z telefonu policjanta. Przekazał po chwili, że jej syn spowodował wypadek z udziałem dziecka. Warunkiem uwolnienia się od kary miała być zapłata pieniędzy w wysokości 40 000 złotych.

Na szczęście całą rozmowę kobiety słyszała mieszkająca z nią córka. 27-latka od razu zorientowała się, że to próba oszustwa i w celu zweryfikowania informacji zadzwoniła na Policję.

Jej przypuszczenia były jak najbardziej zasadne. Okazało się, że była to próba oszustwa. Szybka i prawidłowa reakcja 27-latki uchroniła oszczędności swoich rodziców.

Metoda "na wypadek" polega na wykonaniu przez oszusta telefonu do pokrzywdzonego i przedstawieniu się jako policjant lub kolega bliskiego członka rodziny. Rozmówca wymyśla historię o rzekomym wypadku, którego sprawcą jest osoba bliska ofierze, a jedynym ratunkiem uniknięcia kary jest przekazanie "poszkodowanemu w wypadku" znacznej sumy pieniędzy. Najczęściej pada informacja, że krewny nie może zgłosić się po pieniądze osobiście, ponieważ właśnie składa zeznania w komisariacie.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem czy synem znajomego. Zawsze zachowujmy ostrożność i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania wobec rozmówców podających się za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewnią nas o chęci ochrony naszych oszczędności. W sytuacji, kiedy mamy podejrzenia zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112.

Kinga Zamojska-Prystupa, KMP Lublin, 26 stycznia 2023Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.