Miastowo - Portal Miast Polskich

Odniósł na policję 20 tys. złotych

Zabrze

Mieszkaniec Zabrza w ubiegłą niedzielę znalazł torebkę, a w niej sporą ilość gotówki. Odnióśł ja na policję, a ta odszukała i oddała ją właścicielce.

W ubiegłą niedzielę około godziny 10.00 do Komisariatu IV Policji w Zabrzu zgłosił się mężczyzna, który znalazł torebkę. Jej zawartość skrywała niemałą ilość gotówki i inne rzeczy osobiste. Znalazca opowiedział mundurowym, że natrafił na nią przy ulicy Tarnopolskiej niedaleko komisariatu.

Stróże prawa przejęli zgubę i okazało się, że w środku było ponad 20 tysięcy złotych. Oprócz pieniędzy był także telefon, na który zadzwoniła 41-letnia właścicielka torebki. Mieszkanka Zabrza szybko zjawiła się na komisariacie i z nieskrywaną ulgą odebrała swoją własność.

Zachowanie zabrzanina zasługuje na uznanie i pochwałę. Jednoczenie przypominamy, że gdy stajemy się posiadaczem znalezionej rzeczy, bez względu na to, czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań, by przedmiot powrócił do właściciela.

Niestety nie wszyscy podchodzą uczciwie i kierując się powiedzeniem „znalezione niekradzione” traktują znalezioną rzecz jak swoją własność. Pamiętajmy, że na zawiadomienie o znalezieniu rzeczy mamy dwa tygodnie, w przeciwnym razie popełniamy przestępstwo lub wykroczenie.

Zgodnie z Ustawą o rzeczach znalezionych:

Artykuł 4.1. Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.

Artykuł 5. 1. Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).

Artykuł 21. 1. W przypadku znalezienia pieniędzy właściwy starosta sporządza ich opis zawierający liczbę banknotów lub monet, a także ich waluty i nominały. Po sporządzeniu opisu właściwy starosta wpłaca znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych.

Przywłaszczenie:

Artykuł 284.1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Artykuł 284.2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Artykuł 284.3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Artykuł 284.4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

KMP Zabrze, 25 września 2023Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.