Miastowo - Portal Miast Polskich

Czym jest ślusarstwo współcześnie?

Chorzów

Ślusarstwo, znane już w starożytności, początkowo łączyło się z kowalstwem. W późnym średniowieczu powstały w miastach europejskich cechy kowali i ślusarzy. Tradycyjnie działalnością rzemiosła ślusarskiego jest wytwarzanie wyrobów metalowych, m.in. zamków, kluczy, okuć, ostrzenie noży, narzędzi itp.

W końcu XX w. w zawodzie ślusarza rozróżniano następujące specjalizacje: ślusarzy narzędziowych (wzorcarzy) – wykonujących i naprawiających narzędzia skrawające do metali, przyrządy i uchwyty obróbkowe oraz przyrządy do pomiaru i kontroli, ślusarzy monterów – wykonujących montaż i końcową obróbkę elementów w produkcji jednostkowej, ślusarzy mechaników – konserwujących i naprawiających sprzęt mechaniczny, ślusarzy artystycznych – wykonujących ozdobną galanterię metalową.

A w czasach obecnych?

Współcześnie ślusarstwo jest jest już mniej utożsamiane z rzemiosłem, czymś na pograniczy sztuki. Obecnie jest to jeden z wielu zawodów, w którego zakres wchodzi głównie ręczna obróbka metali na zimno, mająca na celu wykonywanie różnych przedmiotów metalowych, montaż oraz naprawianie urządzeń technicznych. W ślusarstwie wykorzystuje się także proste narzędzia z zasilaniem elektrycznym jak np. wiertarki, polerki, szlifierki ostrzarki, szlifierki kątowe czy spawarka elektryczna.

Czynności ślusarskie mają swoje specjalistyczne określenia, często charakterystyczne tylko do ślusarstwa, a wszystkie one to: trasowanie, cięcie, wycinanie, przecinanie, przerzynanie, prostowanie, gięcie, wyoblanie, piłowanie, szlifowanie, skrobanie, docieranie, polerowanie, wiercenie, rozwiercanie, przebijanie, pogłębianie, gwintowanie, zwijanie sprężyn, nitowanie, skręcanie, lutowanie, spawanie, montaż i demontaż.

Jak pracuje ślusarz

Praca ślusarza związana jest bezpośrednio z rodzajami zamknięć, z którymi można się spotkać. Ślusarz za pomocą specyficznych technik i narzędzi potrafi otworzyć i naprawić praktycznie każdy zamek - samochodu, mieszkania czy sejfu.

Obecnie najczęściej spotykamy ślusarza w jednej sytuacji - kiedy mamy problem z otworzeniem drzwi, czy to mieszkania, czy samochodu. Wtedy wzywamy ślusarza, który pomaga nam w tym nieoczekiwanym kłopocie. W związku z faktem, że tak wiele zleceń dla ślusarza ma charakter nagły, w branży ślusarskiej wyspecjalizowały się pogotowia ślusarskie.

Zespoły pogotowia ślusarskiego nie mają charakteru służby publicznej, ale tworzą je wybrane firmy zajmujące się usługami ślusarskimi w zakresie awaryjnego otwierania zamków. Pracownicy pogotowia ślusarskiego na specjalnie poświęcony mu alarmowy numer telefonu (jak np. tel. 537 167 200 dla Chorzowa) przyjmują informacje o nagłych zgłoszeniach, a następnie zajmują się interwencyjnym usuwaniem problemu dotyczącego kluczy lub mechanizmu zamka.

Poza nagłymi przypadkami kiedy na skutek zepsucia się mechanizmu zamka drzwi właściciel mieszkania nie może dostać się do jego wnętrza, częstymi klientami pogotowia ślusarskiego są kierowcy samochodów. Mechanizm zamka drzwi samochodu lub stacyjki samochodu potrafi ulec awarii niezależnie od modelu auta, pogody czy pory roku.

Nadrzędnym założeniem, którym kieruje się pogotowie ślusarskie, jest powszechne świadczenie usług w systemie całodobowym - niezależnie od pory dnia 24 godziny na dobę przez cały tydzień, włącznie z dniami świątecznymi i innymi dniami ustawowo wolnymi od pracy.

"Ślusarz na telefon 24h", 12 marca 2021Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.