Miastowo - Portal Miast Polskich

Jaworzno

Miasto Zagłębia Krakowskiego

 Miastowo
Fot. Agnieszkas

W Małopolsce, do którego należy regionalnie Jaworzno, przemysł wydobywczy nie jest niczym nowym, choć nie jest to wiedza powszechnie znana. Ten górniczy okręg zwany jest Zagłębiem Krakowskim. Z miast obecnego województwa śląskiego Jaworzno najdłużej było powiązane z Krakowem.

Pomimo funkcjonowania w województwie śląskim, małopolskie poczucie odrębności od sąsiedniego Śląska jest u mieszkańców Jaworzna bardzo silne. Ten własny lokalny charakter wyraził się m.in. w braku zgody miasta na przystąpienie do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dla nowopowstającej, pierwszej w Polsce metropolii, brak udziału w niej tak dużego i istotnego w regionie miasta jak Jaworzno, było dużą stratą.

Jakim miastem jest Jaworzno

Jaworzno jest ważnym ośrodkiem gospodarczym oraz istotnym węzłem komunikacyjnym, stanowiąc m.in. jeden z największych węzłów kolejowych w Polsce. Jaworzno jest też największym miastem Zagłębia Krakowskiego, a także Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. W latach 1815–1846 miasto było częścią Rzeczypospolitej Krakowskiej, a do 1975 roku należało do województwa krakowskiego.

 Miastowo
Fot. Beemwej

Gdzie położone jest Jaworzno

Jaworzno znajduje się w południowej Polsce na wschodnim krańcu, centralnej, najbardziej uprzemysłowionej, części województwa śląskiego. Historycznie, kulturowo i etnicznie miasto należy do Małopolski, z którą również administracyjnie było związane od zawsze. Jaworzno leży po południowo-wschodniej stronie rozwidlenia rzek: Biała Przemsza i Przemsza. Obszar Jaworzna wchodzi w obręb Wyżyny Katowickiej oraz Pagórów Jaworznickich.

Charakterystyczne miejsce

W jaworznickiej dzielnicy Szczakowa znajduje się jeden z najpopularniejszych polskich akwenów do nurkowania z położoną nad nim całoroczną baza nurkową. Zbiornik leży na miejscu dawnego kamieniołomu skąd wydobywano dolomit. W 1997 roku, gdy postawione w stan likwidacji przedsiębiorstwo nie było w stanie płacić zobowiązań, zakład energetyczny wstrzymał dostawy prądu. Zatrzymanie pracy pomp zaskutkowało tym, że w ciągu kilkudziesięciu godzin wszystkie głębiej położone części kamieniołomu zalała woda, a przez zaniedbania personelu część sprzętu, która się tam znajdowała, w tym dwie duże koparki, została na dnie głębokiego na 18 m nowego zbiornika. Niedługo po tym miejscem zainteresowali się nurkowie, którzy utworzyli tam niezwykle popularną bazę, która w środowisku płetwonurków, od zalanych maszyn, zyskała nazwę "Koparki".

 Miastowo
Fot. Gaj777Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.