Miastowo - Portal Miast Polskich

Kielce

Metropolia Gór Świętokrzyskich

 Miastowo
Fot. Olerys

Kielce są dużym miastem u podnóża wyjątkowych, jednych z najstarszych gór w Europie, jakimi są Góry Świętokrzyskie. Odwiedzający region turyści często przejeżdżają przez Kielce, jednak rzadko się w nich zatrzymują. Warto jednak poznać samo miasto.

Kielce warto zobaczyć choćby dla długich parkowych Plant, ciągnących się przez całe miasto od Zalewu Kieleckiego aż po rezerwat przyrody Kadzielnia. Rezerwat jest prawdziwym ewenementem, ponieważ składa się z sięgającego 296 m n.p.m. skalnego wzgórza z jeziorem i największego skupiska jaskiń w całym regionie - a wszystko to w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia!

Jakim miastem są Kielce

Kielce są prawie 200-tysięcznym miastem, największym w regionie i stanowi jego naturalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne. Miasto wraz z regionem mają długie tradycje przemysłowe - przez wieki Kielce były czołowym miastem najbardziej uprzemysłowionego regionu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jakim był Staropolski Okręg Przemysłowy. Obecnie Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego oraz głównym ośrodkiem aglomeracji kieleckiej, do której należą też takie miasta jak Chęciny, Daleszyce, Morawica i Nowa Słupia.

 Miastowo
Fot. Jakub Hałun

Gdzie położone są Kielce

Miasto leży nad niewielką rzeką Silnicą w Górach Świętokrzyskich. W obrębie miasta znajdują się pasma Kadzielniańskie i Dymińskie, a także szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, m.in. Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon. Ponadto granice administracyjne miasta obejmują sporą część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Historycznie i kulturowo Kielce leżą w północnej Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Górskie położenie terenu miasta wpływa na jego znaczną różnicą poziomów – od 260 do 408 m n.p.m.

Charakterystyczne miejsce

Położony w centrum Kielc niezwykły dworzec autobusowy dla wielu przyjezdnych staje się symbolem miasta. Powstały w latach 80-tych XX wieku budynek ma kształt rotundy nakrytej kopułą, przez co bywa nazywany "spodkiem". Dworzec ma 14 metrów wysokości i trzy kondygnacje. Ruch pieszy i kołowy odbywa się na nim w założeniu bezkolizyjnie - autobusy podjeżdżają do 15 stanowisk naokoło budynku poczekalni, do którego pasażerowie dostają się przejściami podziemnymi. Wzniesiony w latach 1975–1984 budynek dworca z uwagi na unikalny i nowatorski przykład architektury okresu PRL wpisano na listę zabytków i został wykupiony przez miasto, które podjęło się rewitalizacji budynku i otoczenia.

 Miastowo
Fot. AsirekasWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.