Miastowo - Portal Miast Polskich

Koszalin

Nadmorskie miasto nad jeziorami

 Miastowo
Fot. Sven Rosborn

Jeśli ktoś nie potrafi zdecydować się czy jechać nad morze czy nad jezioro, powinien udać się do Koszalina - bałtyckie plaże leżą tu ledwie kilometr od granic miasta, ale na ten kilometr składa się... duże jezioro!

Miasto leży nad brzegiem jeziora Jamno. Przebywając je wpław można najkrótszą drogą dotrzeć do plaż Bałtyku. Sam Koszalin natomiast, największe miasto regionu środkowopomorskiego, niegdyś miasto portowe, ma rodowód średniowieczny. Na skutek II wojny światowej Koszalin został dotkliwie zniszczony i z klimatu dawnej Starówki nie zostało już wiele, ale miasto nadal skrywa perły przeszłości, które są warte odkrycia.

Jakim miastem jest Koszalin

Koszalin jest największym miastem regionu środkowopomorskiego i jednocześnie stanowi drugi co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim po Szczecinie. Miasto jest również jednym z większych ośrodków gospodarczych i kulturalnym w regionie. W Koszalinie ulokowano siedziba powiatu, sądu okręgowego, wydziału zamiejscowego urzędu marszałkowskiego i delegatury urzędu wojewódzkiego.

 Miastowo
Fot. Kapitel

Gdzie położony jest Koszalin

Miasto leży północno-zachodniej Polsce, niedaleko brzegu Morza Bałtyckiego, przynależąc administracyjnie do województwa zachodniopomorskiego. Po zmianach granic miasta w 2010 roku Koszalin położony jest bezpośrednio nad nadmorskim jeziorem Jamno. Koszalin regionalnie przynależy do Pomorza Zachodniego, a geograficznie zlokalizowany jest na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, na styku granic trzech mezoregionów: Wybrzeża Słowińskiego, Równiny Białogardzkiej i Równiny Słupskiej.

Charakterystyczne miejsce

W mieście funkcjonuje reaktywowana zabytkowa kolej wąskotorowa. Koszalińska Kolej Wąskotorowa prowadzi sezonowy ruch turystyczny w okresie letnim na fragmencie dawnej mocno rozbudowanej niegdyś linii kolei wąskotorowej. Przejazdy odbywają się pomiędzy zabytkowym dworcem Koszalin Wąskotorowy a stacją Rosnowo Wąskotorowe malowniczo położoną przy plaży Jeziora Rosnowskiego. Decyzję o budowie koszalińskiej wąskotorówki podjęto w 1897 i wybrano rozstaw szyn 750 mm, a więc inny od szerokości torów po jakich jeździły inne kolejki Pomorza Zachodniego, dla oszczędności w eksploatacji lżejszego taboru. Już roku później uruchomiono przewozy na pierwszym oddanym do użytku odcinku, by w kolejnych latach systematycznie rozbudowywać sieć kolejową. Przejazdy koleją reaktywowało w 2016 roku Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, które w okresie letnim prowadzi przejazdy z Koszalina do Rosnowa - położonej nad rozległym jeziorem, popularnej miejscowości letniskowej.

 Miastowo
Fot. Marcin.pwWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.