Miastowo - Portal Miast Polskich

Olsztyn

Stolica Warmii i Mazur

 Miastowo
Fot. Olerys

Obecnie Warmię i Mazury wymienia się jednym tchem, chociaż są to regiony o odmiennej historii. Razem jednak należą do krainy Prusy, a obecnie do jednego województwa ze stolicą w warmińskim Olsztynie.

Całe województwo jest silnym magnesem turystycznym, słynąc z ogromnej ilości atrakcyjnych jezior, a sam Olsztyn ma aż szesnaście jezior w mieście i zajmują one ponad 8% jego powierzchni. Cały region, nazywany Krainą Tysiąca Jezior, ma ich aż ponad... dwa tysiące!

Jakim miastem jest Olsztyn

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, siedziba władz i instytucji regionu, m.in. ziemskiego powiatu olsztyńskiego. Miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym oraz węzłem kolejowym i drogowym. Wokół siebie miasto tworzy aglomerację olsztyńską, która poza centralnym Olsztynem obejmuje trzy inne miasta powiatu olsztyńskiego - Barczewo, Dobre Miasto, Olsztynek.

 Miastowo
Fot. Olerys

Gdzie położony jest Olsztyn

Miasto znajduje się w północno-wschodniej Polsce, w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Geograficznie Olsztyn przynależy do Pojezierza Olsztyńskiego, które wchodzi w skład makroregionu Pojezierza Mazurskiego i jest częścią Pojezierzy Wschodniobałtyckich. Pomimo częstego mylenia z regionem mazurskim, Olsztyn jest częścią Warmii, leżącej po sąsiedzku Mazur. Przez miasto przebiega rzeka Łyna, która wpływa tu od południa z położonej niedaleko Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.

Charakterystyczne miejsce

Ewenementem wśród miast tej wielkości jak Olsztyn jest plaża miejska położona niedaleko Starówki, niewiele ponad kilometr od niej! Plaża, a w zasadzie kilka dużych plaż, położona jest na brzegu największego olsztyńskiego jeziora Ukiel, w północno-zachodniej części Olsztyna pomiędzy osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy. Jezioro jest bardzo nieregularne, posiada urokliwe zatoki, cieśniny i ciekawe, wysokie, często strome brzegi, w większości zalesione. Wody jeziora połączone są cieśninami noszącymi potoczne nazwy: Lwia Paszcza, Czarne Wrota i Zakręt. Nad brzegami jeziora od strony centrum miasta znajdują się atrakcyjne ośrodki wypoczynkowe z pełnym zapleczem gastronomicznym i hotelowym, kilka przystani żeglarskich, w tym duża, należąca do Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego. Przy plaży zlokalizowane jest też całoroczne Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” w Olsztynie.

 Miastowo
Fot. AntekbojarWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.