Lokując polskojęzyczny festiwal w Opolu, w regionie, w którym rodzima ludność używa nie polszczyzny, ale języka śląskiego lub niemieckiego, władze PRL chciały zaakcentować językową i kulturową polskość Górnego Śląska. Również inne związane z językiem polskim wydarzenia powołano właśnie na Górnym Śląsku - Ogólnopolskie Dyktando Języka Polskiego w Katowicach, a Dyktando dla cudzoziemców w Cieszynie.
Niegdyś stolica całego Górnego Śląska, obecnie stolica najmniejszego województwa w Polsce, jakim jest województwo opolskie. Miasto jest również siedzibą władz ziemskiego powiatu opolskiego i graniczy z 8 gminami tego powiatu. Tu jedno z najstarszych miast w Polsce jest głównym ośrodkiem gospodarczym, naukowym, kulturalnym i administracyjnym regionu. Opole wraz z powiatem opolskim i krapkowickim tworzy aglomerację opolską, zamieszkałą przez ponad 315 tys. osób.
Miasto znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa opolskiego. Położone jest w dolinie rzeki Odry na Nizinie Śląskiej, w zachodniej części w Pradolinie Wrocławskiej, a we wschodniej na Równinie Opolskiej. historycznie, regionalnie i etnicznie miasto jest częścią Górnego Śląska i zawiera w swoich granicach najwięcej ziem górnośląskich - więcej niż województwo śląskie.
Bezpośrednio przy opolskim Starym Mieście płyną wody Odry w jej starym korycie. Był to główny bieg Odry do 1600 roku, kiedy wielka powódź przeniosła większy nurt rzeki na druga stronę opolskiego zamku, tworząc wokół niego wyspę Pasiekę. Starym korytem nadal płynęły jednak wody rzeki, a z uwagi na wybudowane tu stopnie wodne, które piętrzyły wodę na potrzeby młynów, ta odnoga Odry nazywana jest kanałem Młynówka. Stare Miasto sięga zabudowaniami kamienic bezpośrednio wód Młynówki, dzięki czemu na ten obszar mówi się powszechnie Opolska Wenecja. Iluminacja tej nadrzecznej pierzei budynków, które nocą rozświetlone odbijają się w spokojnych wodach Młynówki są jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych Opola, a bliskość rynku i najstarszych zabytków miasta sprawia, że Opolska Wenecja jest odwiedzana niezależnie od pory dnia.