Miastowo - Portal Miast Polskich

Płock

Pierwsza stolica Mazowsza

 Miastowo
Fot. Olerys

Malowniczo położony na nadwiślańskim wzgórzu Płock znany jest z licznych punktów widokowych, pięknej plaży, portu rzecznego i przystani żaglówek. Wielu Płock kojarzy się ze współczesną rafinerią ropy naftowej, jednak to przeszłość miasta naprawdę zaciekawia.

Płock to najstarsze miasto Mazowsza i jego pierwsza stolica. Co warto zauważyć, również Płock, a nie Warszawa, był pierwszym miastem, do którego przeniesiono stolicę z Krakowa. Płock sprawował funkcję stolicy Polski aż 59 lat.

Jakim miastem jest Płock

Płock jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i akademickim. Miasto jest siedzibą ziemskiego powiatu płockiego. W preambule do Statutu Miasta Płocka użyto nazwy Stołeczne Książęce Miasto Płock. Płock jest jedynym miastem w obecnej Polsce, który posiada honorowy tytuł "miasto-bohater" - nadano go miastu za zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, odznaczając je również Krzyżem Walecznych.

 Miastowo
Fot. Olerys

Gdzie położony jest Płock

Miasto znajduje się w środkowej Polsce w województwie mazowieckim. Płock leży nad szeroką na ok. 8 km doliną Wisły w górnym jej biegu, w zasięgu zbiornika wodnego utworzonego zaporą we Włocławku. Miasto położone jest na styku dwóch makroregionów - lewobrzeżnej Kotliny Płockiej oraz prawobrzeżnego Pojezierza Dobrzyńskiego. Główna część miasta znajduje się na prawym brzegu Wisły na wysokiej skarpie, która jest też najwyższym punktem Płocka i sięga 105 m n.p.m., podczas gdy dolina Wisły tylko 58 m n.p.m.

Charakterystyczne miejsce

Płockie Stare Miasto jest najbardziej zabytkową częścią miasta i zachowało one prawie niezmieniony układ przestrzenny od ponad 800 lat. Najstarszą częścią Płocka jest Wzgórze Tumskie, które wraz ze Starym Rynkiem zalicza się do najważniejszych miejsc na Starym Mieście. Zabudowania dzielnicy położone są na wysokiej skarpie prawego brzegu Wisły ok. 47 metrów nad poziomem rzeki. Na Wzgórzu Tumskim znajduje się zespół zabytkowych budowli dawnego opactwa zakonu benedyktynów. Zachowany i odrestaurowany zespół poklasztorny obejmuje pozostałości romańskiej rotundy, skrzydła klasztoru z reliktami kościoła św. Wojciecha i murem obronnym zamku, a także wieżę zegarową i zamkową basztę. Dzięki położeniu Wzgórza zwiedzanie najstarszych płockich zabytków łączy się z niezwykłymi widokami na płynącą w dolę szeroką Wisłę. Głównym miejskim szlakiem prowadzącym na Wzgórze Tumskie i Stare Miasto jest ul. Tumska, będąca popularnym deptakiem.

 Miastowo
Fot. MichalPLWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.