Miastowo - Portal Miast Polskich

Radom

Miasto wielkich pokazów lotniczych

 Miastowo
Fot. Voytek S

To drugie po Warszawie największe miasto województwa mazowieckiego jest znane nie tylko z najmniej popularnego w Polsce lotniska międzynarodowego, ale też największych w kraju i jednych z największych w Europie pokazów lotniczych Radom Air Show.

Radom to zdecydowanie więcej niż współczesne memy, ponieważ jest to miasto z imponującą historią - w 1918 roku jako pierwszy wyzwolił się spod zaborów, tworząc własne państwo o nazwie Republika Radomska, a wcześniej, w XV wieku Radom zamieszkiwała rodzina królewska i przez dwa lata miasto pełniło nawet funkcję stolicy Polski!

Jakim miastem jest Radom

Radom stanowi największy ośrodek miejski w widłach rzek Wisły i Pilicy oraz drugie największe miasto województwa, siedziba powiatu radomskiego. Przed 1795 rokiem Radom był miastem królewskim i powiatowym w województwie sandomierskim. W okresie Księstwa Warszawskiego miasto było stolicą departamentu radomskiego, a w latach 1815-1915 stolicą województwa sandomierskiego i guberni radomskiej w Królestwie Polskim. W PRL siedziba władz województwa radomskiego. Współcześnie Radom jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i komunikacyjnym.

 Miastowo
Fot. Rafał Terkner

Gdzie położony jest Radom

Miasto znajduje się w centralnej Polsce, w południowej części województwa mazowieckiego nad rzeką Mleczną. Historycznie położony jest w Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Zgodnie z podziałem fizycznogeograficznym miasto położone jest na Wzniesieniach Południowomazowieckich, gdzie większa część miasta położona jest na Równinie Radomskiej, natomiast północny kraniec na Równinie Kozienickiej. Radom znajduje się na terenie o wysokościach od 130 do 207 m n.p.m.

Charakterystyczne miejsce

Najbardziej okazałe i zabytkowe obiekty w Radomiu ulokowane są przy reprezentacyjnym trakcie jakim jest śródmiejska ulica Stefana Żeromskiego. Ulica łączy plac Kazimierza Wielkiego z ulicą Lubelską i krzyżuje się z wieloma innymi ważnymi ulicami miasta. Na odcinku pomiędzy placem Kazimierza Wielkiego a ulicą Niedziałkowskiego ulica tworzy reprezentacyjny deptak miejski. Ulica nie bez pwodu ma takie znaczenie w Radomiu - od średniowiecza biegł tędy trakt w kierunku Lublina i dalej na Ruś - i to właśnie wzdłuż tej ulicy zaczęło się rozbudowywać miasto poza granice Starówki. Przy trakcie lubelskim, bo taką nazwę wówczas nosiła ulica, ulokowano liczne karczmy i zajazdy, a także wiele murowanych budynków, tworzących dziś zasadniczy krajobraz zabytkowej części ulicy. Na uwagę zasługuje zespół klasztorny Bernardynów ufundowany w II połowie XV w. przez króla Kazimierza Jagiellończyka, gmachy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, radomskiego oddziału Banku Państwa, komisji województwa sandomierskiego, a także budynek dawnej rogatki lubelskiej oraz wiele interesujących kamienic i pałacyków.

 Miastowo
Fot. WitiaWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.