Miastowo - Portal Miast Polskich

Rybnik

Miasto pośród stawów

 Miastowo
Fot. Hons084

Już nawet tylko patrząc na mapę Rybnika można domyślić się skąd pochodzi nazwa tego miasta. Zarówno w miejscowym języku śląskim, jak i sąsiednim czeskim, rybnik oznacza staw rybny, a miasto było w przeszłości wręcz zbudowane pomiędzy licznymi stawami.

Choć współcześnie stawów w śródmieściu Rybnika już nie ma, to w samym mieście różnego rodzaju akwenów wodnych jest nadal wyjątkowo dużo. Jakby tego było mało, w bliskiej odległości centrum miasta na potrzeby elektrowni wybudowano ogromny zalew, który potrzebowała Elektrownia Rybnik i który dzięki niej jako jedyny w Polsce nigdy nie zamarza, przez co zadomowiły się tam nawet egzotyczne piranie.

Jakim miastem jest Rybnik

Rybnik stanowi największy miasto aglomeracji rybnickiej oraz centralny ośrodek rozległego Rybnickiego Okręgu Węglowego, drugiego co do wielkości okręgu przemysłowego w województwie śląskim. ROW poza Rybnikiem, obejmuje również miasta: Racibórz, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój oraz Żory. Rybnik jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym, a dzięki sportom wodnym i okolicznym lasom również turystyczno-wypoczynkowym.

 Miastowo
Fot. Hons084

Gdzie położony jest Rybnik

Miasto znajduje się w południowej części, położonego na południu Polski województwa śląskiego, nieopodal czeskiej granicy. Rybnik należy do Górnego Śląska, a rozłożony jest na Płaskowyżu Rybnickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej. Pod względem geologicznym Rybnik leży w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym obejmującym cały Rybnicki Okręg Węglowy oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy. Przez centrum miasta przepływa rzeka Nacyna, będąca dopływem rzeki Rudy, zasilającej wodą pobliski zalew.

Charakterystyczne miejsce

Blisko centrum Rybnika położony jest wielki zbiornik wodny, który określany jest jako Zalew Rybnicki lub Jezioro Rybnickie. Zbiornik został utworzony dla potrzeb Elektrowni Rybnik, a jest on również bardzo popularnym miejscem wycieczek rowerowych i uprawiania sportów wodnych. Nad zalewem znajduje się kilka klubów żeglarskich, stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne oraz kawiarnie. Sezon żeglarski na Zalewie Rybnickim jest najdłuższy w Polsce, trwa od kwietnia do października. Temperatura wody w zbiorniku nie spada w tym czasie poniżej 15⁰C. Sztucznie zarybiany zbiornik jest miejscem występowania wielu gatunków ryb, a dzięki ocieplanym przez elektrownię wodom, jest to jedno z najlepszych w Polsce stanowisk połowu dużych ryb, które w tak dogodnych warunkach osiągają tu długość nawet 2 metrów.

 Miastowo
Fot. PrzykutaWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.