Stolica Podkarpacia ma długą historię, która poza zamkiem i jego fortyfikacjami, objawia się też w wielu innych zabytkach. Dlatego Rzeszów to m.in. bardzo urokliwa Starówka z oryginalnym Starym Rynkiem oraz wieloma pałacami i świątyniami w różnych stylach architektonicznych.
Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego oraz centralnym miastem aglomeracji rzeszowskiej. Miasto stanowi również największe miasto Rusi Czerwonej w granicach Polski (całościowo największy jest Lwów na terenie Ukrainy). Od królewskiego nadania w 1354 roku aż do połowy XIX wieku Rzeszów był formalnie miastem prywatnym i rezydencją magnacką. Współcześnie Rzeszów jest dużym regionalnym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym i naukowym. Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny ukierunkowany na przemysł nowych technologii.
Miasto znajduje się w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części województwa podkarpackiego. Rzeszów położony jest na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Wisłok, z różnicą wysokości od 197 m n.p.m. (Staromieście) do 384 m n.p.m. (Matysówka/Zalesie). Miasto leży na przecięciu ważnych szlaków europejskich Drezno–Kijów oraz Wilno-Budapeszt. Dystans dzielący miasto od granic ze Słowacją i Ukrainą wynosi około 90 km. Historycznie i regionalnie Rzeszów leży na zachodnich rubieżach Rusi Czerwonej, formalnie w ziemi przemyskiej.
Na początku XXI wieku udostępniono turystom zwiedzającym Rzeszów podziemną trasę "Rzeszowskie Piwnice". Trasa rozpoczyna się na rynku przy ratuszu i prowadzi dawnymi piwnicami rzeszowskiego Starego Miasta. Trasa wiedzie przez kilkadziesiąt połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią rynku i otaczającymi go kamienicami - składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. W podziemnych pomieszczeniach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i dawne przedmioty codziennego użytku. "Rzeszowskie Piwnice" są obiektem całorocznym, a jej blisko 400 metrowej długości trasę można zwiedzać w grupach prowadzonych przez przewodnika.