Miastowo - Portal Miast Polskich

Rzeszów

Stolica Podkarpacia

 Miastowo
Fot. Gardomir

Przez Rzeszów nie przepływa Wisła, a Wisłok. I nie jest to jedyne podobieństwo do Warszawy, bo wprawne oko zauważy wielkie podobieństwo rzeszowskiego zamku do królewskiego ze stolicy, włącznie z charakterystyczną wieżą zegarową.

Stolica Podkarpacia ma długą historię, która poza zamkiem i jego fortyfikacjami, objawia się też w wielu innych zabytkach. Dlatego Rzeszów to m.in. bardzo urokliwa Starówka z oryginalnym Starym Rynkiem oraz wieloma pałacami i świątyniami w różnych stylach architektonicznych.

Jakim miastem jest Rzeszów

Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego oraz centralnym miastem aglomeracji rzeszowskiej. Miasto stanowi również największe miasto Rusi Czerwonej w granicach Polski (całościowo największy jest Lwów na terenie Ukrainy). Od królewskiego nadania w 1354 roku aż do połowy XIX wieku Rzeszów był formalnie miastem prywatnym i rezydencją magnacką. Współcześnie Rzeszów jest dużym regionalnym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym i naukowym. Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny ukierunkowany na przemysł nowych technologii.

 Miastowo
Fot. Kroton

Gdzie położony jest Rzeszów

Miasto znajduje się w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części województwa podkarpackiego. Rzeszów położony jest na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Wisłok, z różnicą wysokości od 197 m n.p.m. (Staromieście) do 384 m n.p.m. (Matysówka/Zalesie). Miasto leży na przecięciu ważnych szlaków europejskich Drezno–Kijów oraz Wilno-Budapeszt. Dystans dzielący miasto od granic ze Słowacją i Ukrainą wynosi około 90 km. Historycznie i regionalnie Rzeszów leży na zachodnich rubieżach Rusi Czerwonej, formalnie w ziemi przemyskiej.

Charakterystyczne miejsce

Na początku XXI wieku udostępniono turystom zwiedzającym Rzeszów podziemną trasę "Rzeszowskie Piwnice". Trasa rozpoczyna się na rynku przy ratuszu i prowadzi dawnymi piwnicami rzeszowskiego Starego Miasta. Trasa wiedzie przez kilkadziesiąt połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią rynku i otaczającymi go kamienicami - składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. W podziemnych pomieszczeniach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i dawne przedmioty codziennego użytku. "Rzeszowskie Piwnice" są obiektem całorocznym, a jej blisko 400 metrowej długości trasę można zwiedzać w grupach prowadzonych przez przewodnika.

 Miastowo
Fot. SilarWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.