Miastowo - Portal Miast Polskich

Sosnowiec

„Najdalej na południe wysunięta dzielnica Warszawy”

 Miastowo
Fot. Krzysztof Popławski

Skąd bierze się opinia o związkach Warszawy z największym miastem Zagłębia Dąbrowskiego? Kibice piłkarscy twierdzą, że od trwającej pół wieku przyjaźni pomiędzy sosnowieckim klubem a Legią Warszawa.

Również nie bez przyczyny może być niechęć mieszkańców sąsiedniego Śląska wobec Sosnowca, ponieważ to właśnie z tego miasta Warszawa czerpała po wojnie nieprzychylną im kadrę zarządzającą Śląskiem. Dodatkowo to właśnie z Sosnowca wywodził się Edward Gierek, rządzący całą Polską Ludową z Warszawy.

Jakim miastem jest Sosnowiec

Pod względem liczby mieszkańców Stolica Zagłębia Dąbrowskiego jest trzecim miastem w województwie śląskim po Katowicach i Częstochowie. Jest jednym z wielu przemysłowych miast policentrycznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a w niej drugim miastem po stolicy województwa co do wielkości. Sosnowiec jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, usługowym, kulturalnym i administracyjnym, a także uniwersyteckim.

 Miastowo
Fot. Arro

Gdzie położony jest Sosnowiec

Miasto znajduje się w południowo-środkowej Polsce, w województwie śląskim. Sosnowiec położony jest nad trzema rzekami - Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Miasto leży we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Sosnowiec należy do Zagłębia Dąbrowskiego i stanowi regionalnie i etnicznie część Małopolski. Od 1960 roku Sosnowiec zajmuje niewielki obszar historycznego Śląska, na którym leży włączony do miasta, pierwotnie katowicki, kompleks sportowy.

Poznaj w Sosnowcu

Awaryjne otwieranie

Dojedziemy do Ciebie w 20-40 minut! Zatrzaśnięte kluczyki, uszkodzony zamek, zepsuta wkładka, zgubione klucze... czytaj dalej

Charakterystyczne miejsce

W centralnym miejscu Sosnowca na przeciwko zabytkowego XIX-wiecznego budynku dworca kolejowego położony jest Plac Stulecia, charakterystyczny punkt orientacyjny i znane miejsce spotkań mieszkańców, potocznie nazywane Patelnią. Po przebudowie przejścia podziemnego na dworzec, plac jest w części w zagłębieniu, zyskując dodatkowy drugi poziom i ciekawe wrażenie widokowe. Na skraju placu znajduje się pomnik jednego z najbardziej znanych sosnowiczan - śpiewaka i aktora o międzynarodowej sławie. Od placu, a zarazem od dwroca, biegnie główna śródmiejska ulica handlowa Sosnowca, ulica Modrzejowska. Ruch samochodowy jest na tej ulicy bardzo znikomy, zarezerwowany dla dostaw sklepów, przeznaczona jest głównie dla pieszych i ma charakter miejskiego deptaku.

 Miastowo
Fot. MacQtoshWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.