Miastowo - Portal Miast Polskich

Tarnów

Polski biegun ciepła

 Miastowo
Fot. Andrzej O

Średnia roczna temperatura w Tarnowie wynosi wynosi prawie 9 °C, co sprawia, że jest miastem najcieplejszym w całej Polsce. Nie tylko temperatura jest tu wysoka, ale również czas jej utrzymywania się, ponieważ meteorologiczne lato trwa w Tarnowie średnio nawet 118 dni.

Tarnów, jako miasto stare, ma również wiele walorów historycznych, które przyciągają turystów do zabytków i wystaw muzealnych. Poza Starówką atrakcją są m.in. dwa malownicze kościoły drewniane z XV i XVI wieku położone w centrum miasta przy potoku Wątok, a także ruiny średniowiecznego zamku na Górze Świętego Marcina.

Jakim miastem jest Tarnów

Tarnów jest miastem centralnym aglomeracji tarnowskiej, w skład której wchodzi 11 gmin powiatu tarnowskiego z siedzibą w Tarnowie. W mieście znajduje się siedziba Grupy Azoty, największej grupy kapitałowej branży chemicznej w Polsce, a także Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym, kulturalnym i gospodarczym w regionie, a także drogowym węzłem komunikacyjnym przy autostradzie A4 oraz węzłem kolejowym.

 Miastowo
Fot. Andrzej Otrębski

Gdzie położony jest Tarnów

Miasto znajduje się w południowo-wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, w którym położony jest w jego wschodniej części. Tarnów leży na obszarze Niziny Nadwiślańskiej przy ujściu rzeki Białej do Dunajca, który po ok. 30 km wpada do Wisły. Tarnów nie tylko administracyjnie, ale też historycznie, należy do regionu Małopolski i stanowi jedno z głównych miast regionu.

Charakterystyczne miejsce

Jednym z symboli Tarnowa jest zabytkowy budynek dawnego ratusza miejskiego, wybudowanego na środku rynku Starego Miasta. Budynek był siedzibą rady miejskiej i sądu wójtowsko-ławniczego, a od 1931 roku jest siedzibą muzeum. Ratusz był początkowo budowlą drewnianą lub drewniano-murowaną, która wraz z całą zabudową miasta w obrębie murów została zniszczona w czasie pożaru w 1494 r. XVI-wieczna przebudowa ratusza uczyniła z niego bardzo ciekawe renesansowe palazzo pubblico w skali małego miasta. Budowla ma formę częstą dla ówczesnych polskich ratuszy (z wieżyczką, murem zwieńczonym attyką i zewnętrznymi schodami) i jest przykładem architektury manierystycznej wyrastającej z renesansu. Tarnowski ratusz jest ważnym punktem Szlaku Renesansu w Małopolsce.

 Miastowo
Fot. Christophoros43Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.