Miastowo - Portal Miast Polskich

Toruń

Gród Mikołaja Kopernika

 Miastowo
Fot. Ewa Oderkiewicz

To duże średniowieczne miasto oferuje jedne z najpiękniejszych widoków od strony przepływającej bezpośrednio pod murami Starego Miasta szerokiej Wisły. Toruń wzbogacił się na handlu spławianymi tędy dobrami i to wyraźnie widać za miejskimi murami.

Toruńska Starówka należy do najcenniejszych w Europie, a zachowane świątynie i kamienice sięgają czasów mieszkającego tu Mikołaja Kopernika, sławnego astronoma. Średniowieczny obszar Torunia składa się ze Starego Miasta, Nowego Miasta oraz zachowanej ruiny zamku krzyżackiego. Atrakcją turystyczną są również zbudowane wokół centrum Torunia fortyfikacje z XIX wieku, na które można natknąć się w prawie każdej dzielnicy miasta.

Jakim miastem jest Toruń

Toruń swój stołeczny status w województwie kujawsko-pomorskim dzieli z Bydgoszczą - Toruń jest siedziba sejmiku, zarządu i marszałka województwa. Miasto jest ośrodkiem gospodarczym i handlowym, istotnym węzłem drogowym i kolejowym, a także rozwija się jako ważne centrum turystyczne oraz akademickie, naukowe i kulturalne. Pod Toruniem działa Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Miasto jest także siedzibą wojskowego Garnizonu Toruń.

 Miastowo
Fot. Kumal

Gdzie położony jest Toruń

Miasto znajduje się w północno-środkowej Polsce, w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego, przy biegu Autostrady Bursztynowej (A1). Toruń leży nad rzeką Wisłą na styku trzech krain historycznych - ziemi chełmińskiej od północy, ziemi dobrzyńskiej od wschodu oraz Kujaw od południa. Pod względem geograficznym obszar północny miasta należy do Pojezierza Chełmińskiego, wschodni do Pojezierza Dobrzyńskiego, a południowy leży w dolinie Wisły, zwanej Kotliną Toruńską. Zdecydowanie większa część miasta, z historycznym centrum, położona jest na prawym brzegu Wisły. Regionalnie Toruń należy do Pomorza, jednak jego lewobrzeżna część jest to już teren Kujaw.

Charakterystyczne miejsce

Na obszarze toruńskiego Starego Miasta znajduje się wiele starych mieszczańskich kamienic sięgających czasów średniowiecza. Jedna z takich gotyckich kamienic należała w drugiej połowie XV wieku do osiadłej tu, pochodzącej ze Śląska, rodziny Koperników. Przez wielu historyków kamienica ta jest uznawana za miejsce narodzin światowej sławy astronoma Mikołaja Kopernika. Budynek położony jest w południowej części Zespołu Staromiejskiego przy ulicy Kopernika 15/17 i pochodzi z 1370 roku. Należy on do tak zwanych spichlerzodomów, które w średniowieczu spełniały zarówno funkcje mieszkalne, jak i magazynowe. Od 1973 roku w kamienicy mieści się Muzeum Mikołaja Kopernika. Astronom jest upamiętniony w Toruniu w wielu miejscach. Chętnie fotografowanym przez turystów jest XIX-wieczny pomnik Kopernika ustawiony na toruńskim Rynku Staromiejskim przy ratuszu.

 Miastowo
Fot. PkoWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.