Miastowo - Portal Miast Polskich

Tychy

Piwne miasto pośród lasów

 Miastowo
Fot. MSzybalski

Mało które polskie miasto tak bardzo słynie z produkcji piwa, jak Tychy. Tyskie Browary Książęce są najdłużej nieprzerwanie działającym w jednej lokalizacji browarem w Polsce, a warzone tu od 1613 roku piwo jest jednym z najpopularniejszych w kraju.

Tychy są jednocześnie dużym miastem mieszkalnym oddzielonym od sąsiednich przemysłowych miast szerokim pasem zieleni - prawie w całości są otoczone przez gęste lasy dawnej puszczy. I nie jest to tylko wyjątkowe szczęście w lokalizacji Tychów, ponieważ wielką budowę miasta w tym miejscu zaplanowano właśnie z powodu lasów i bariery jaką stanowią wobec terenów przemysłowych.

Jakim miastem są Tychy

Tychy leżą w najbardziej na południe wysuniętej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i stanowią nie tyle miasto przemysłowe, co przede wszystkim zaplecze mieszkalne dla innych miast GOP - z taką właśnie intencją od 1950 roku rozbudowano wieś Tychy jako duże socrealistyczne miasto-osiedle "Nowe Tychy". Współczesne Tychy są ważnym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym i sportowo-rekreacyjnym, stanowiąc jedno z największych ośrodków miejskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 Miastowo
Fot. flyz1

Gdzie położone są Tychy

Miasto znajduje się w południowo-środkowej Polsce, w województwie śląskim przy skrzyżowaniu tras międzynarodowych Warszawa–Wiedeń i krajowej Opole–Kraków. Tychy leżą na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Kotliny Oświęcimskiej w dorzeczu Wisły pośród lasów dawnej Puszczy Pszczyńskiej, czyli obecnych Lasów Pszczyńskich oraz Lasów Katowicko-Murckowskich. Te ostatnie na północy Tychów stanowią południową część leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto historycznie, regionalnie i etnicznie należą do Górnego Śląska.

Charakterystyczne miejsce

W południowo-zachodniej części Tychów znajduje się wielki zbiornik wodny cieszący się wśród mieszkańców Tychów i regionu dużą popularnością. Zbiornik nazywany Jeziorem Paprocańskim, bądź po prostu Paprocany, powstał w 1796 roku dla potrzeb Huty Paprockiej. Obecnie pełni rolę rekreacyjną oraz retencyjną stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla miasta. Długość Jeziora Paprocańskiego to ok. 2 km, natomiast szerokość w najszerszym miejscu wynosi ok. 0,5 km. Na brzegu jeziora znajduje się ośrodek wypoczynkowy ze strzeżoną plażą oraz obiektami sportowymi, takimi jak boiska do gry w siatkówkę, piłkę nożną, koszykówkę oraz asfaltowy kort do tenisa ziemnego. Znajduje się tu także przystań wodna, pole campingowe i wypożyczalnia sprzętu do pływania.

 Miastowo
Fot. Jacek CzybaWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.