Miastowo - Portal Miast Polskich

Warszawa

Stolica powstała z popiołów

 Miastowo
Fot. Carlos Delgado

Polska stolica, przeniesiona z Krakowa do Warszawy, stała się z czasem centrum patriotycznym państwa, które podczas ostatniej wojny zostało zrównane z ziemią. Odbudowa Warszawy ze zgliszczy wojennych, jak i jej późniejsza rozbudowa, naprawdę zdumiewa.

Polska stolica dosłownie leżała w gruzach. Wiele zabytków, których nie można było odrestaurować, zostały wielkim nakładem finansowym zrekonstruowane na podstawie planów i zdjęć. Można śmiało powiedzieć, że z każdym rokiem stolica Polski pięknieje i coraz bardziej pnie się w górę. Warszawa posiada obecnie najwyższe budynki nie tylko w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej.

Jakim miastem jest Warszawa

Warszawa jest stolicą Polski i jej największym miastem pod względem liczby ludności i powierzchni. Z uwagi na koncentrację urzędów państwowych, zagranicznych przedstawicielstw oraz siedzib największych firm, Warszawa stanowi centrum administracyjne i finansowe Polski. Miasto jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. W Warszawie znajdują się siedziby m.in. Prezydenta, Sejmu, Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego. Miasto jest także siedzibą agencji Frontex odpowiedzialnej za bezpieczeństwo zewnętrznych granic Unii Europejskiej, a także Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), agendy OBWE. Warszawa jest głównym miastem monocentrycznej aglomeracji warszawskiej, która obejmuje Warszawę oraz kilkanaście mniejszych miast, stanowiąc drugie po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii największe skupisko ludności w Polsce.

 Miastowo
Fot. Marcin Białek

Gdzie położona jest Warszawa

Miasto znajduje się w środkowo-wschodniej Polsce, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w niemal równej odległości (około 350 km) od Karpat i Morza Bałtyckiego. Miasto rozłożone jest po obu stronach rzeki Wisły w środkowej części jej biegu. Lewobrzeżna część Warszawy jest w większości położona na Równinie Warszawskiej. Pozostała część miasta leży w Dolinie Środkowej Wisły oraz na Równinie Wołomińskiej i w Kotlinie Warszawskiej. Warszawa to jedyna w Europie stolica leżąca obok parku narodowego (Kampinoski Park Narodowy). Miasto historycznie i regionalnie jest częścią Mazowsza.

Charakterystyczne miejsce

Widziany w Warszawie niemal zewsząd, wciąż ścigający się wysokością z nowymi biurowcami, choć zbudowany krótko po wojnie - niemal 240-metrowy Pałac Kultury i Nauki. Powstał w centrum polskiej stolicy jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Wzorował się on na podobnych drapaczach chmur w Moskwie, które w swoich głównych korpusach inspirowane były amerykańskimi wieżowcami w stylu art déco. Warszawski Pałac architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Budynek jest siedzibą wielu przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej, w tym czterech teatrów, trzech muzeów i kina. Mieści się w nim konferencyjno-widowiskowa Sala Kongresowa oraz Pałac Młodzieży z basenem. Ten ogromny gmach pomimo swoich walorów dekoracyjnych i funkcjonalnych był krytykowany od początku za "gwałt przestrzenny" na odbudowującej się z gruzów stolicy, zdominowanie jej materialnym symbolem obcego wpływu. Pałac w 2007 roku ustanowiono zabytkiem, co utrudnia zagospodarowanie kontrowersyjnej pustej przestrzeni wokół niego, w tym, postulowane przez część krytyków budowli, wyburzenie niektórych "odnóg" budynku, poszerzającego go w poziomie i ograniczających zabudowę Warszawy.

 Miastowo
Fot. Carlos DelgadoWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.