Poza typowo parkowymi alejami i ogrodami Park Śląski posiada również położone na wzgórzach tereny leśne, stawy kajakowe, planetarium, stadion, kolejkę linową i wąskotorową, skansen, ogród zoologiczny, duży park rozrywki, a niegdyś też park wodny z ogromną sztuczną falą. Budowę parku jako inwestycji wypoczynku i kultury rozpoczęto na terenach poprzemysłowych już 5 lat po zakończeniu wojny.
Dzisiejszy Chorzów, założony w 1868 roku pod nazwą Königshütte (Królewska Huta), jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i rozrywkowym. Miasto jest dumne ze swojej przemysłowej spuścizny, co objawia się m.in. w rewitalizacji wielu zabytków industrialnych. Utworzony w mieście Park Śląski jest wykorzystywany przez mieszkańców całego województwa. Chorzów, wraz z sąsiednimi miastami należy do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Miasto leży na południu Polski, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) w całości gęsto otoczony przez inne duże miasta. Geograficznie Chorzów położony jest na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej. Przez miasto przepływa potok Rawa, który następnie przekształca się w płynącą przez Katowice rzekę. Chorzów należy do krainy górnośląskiej.
Szybko przyjedziemy do Chorzowa
W okresie Polski Ludowej zabytkową tkankę Chorzowa potraktowano bardzo brutalnie - by ułatwić przejazd samochodowy na trasie Katowice-Bytom, nie wybudowano obwodnicy, ale przez całą długość chorzowskiego rynku poprowadzono masywną i szeroką, czteropasmową estakadę. 400-metrowa estakada zbudowana jest 7 metrów nad płytą rynku.
Konstrukcja, która tworzy wśród śródmiejskich kamienic "autostradę" z akustycznymi ekranami jest obecnie obiektem tyle nielubianym co charakterystycznym. Miasto, pomimo oczywistych trudności, stara się przywrócić pod estakadą funkcje rynku i przyciągnąć do niego mieszkańców.