Miastowo - Portal Miast Polskich

Chorzów

Miasto wielkiego parku

 Miastowo
Fot. Adrian Tync

Mało z czego słynie Chorzów tak jak ze swojego ogromnego parku. Park Śląski jest jednym z największych parków miejskich w Europie, tak wielkim, że nie należy do żadnej dzielnicy miasta, a stanowi odrębną jednostkę administracyjną.

Poza typowo parkowymi alejami i ogrodami Park Śląski posiada również położone na wzgórzach tereny leśne, stawy kajakowe, planetarium, stadion, kolejkę linową i wąskotorową, skansen, ogród zoologiczny, duży park rozrywki, a niegdyś też park wodny z ogromną sztuczną falą. Budowę parku jako inwestycji wypoczynku i kultury rozpoczęto na terenach poprzemysłowych już 5 lat po zakończeniu wojny.

Jakim miastem jest Chorzów

Dzisiejszy Chorzów, założony w 1868 roku pod nazwą Königshütte (Królewska Huta), jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i rozrywkowym. Miasto jest dumne ze swojej przemysłowej spuścizny, co objawia się m.in. w rewitalizacji wielu zabytków industrialnych. Utworzony w mieście Park Śląski jest wykorzystywany przez mieszkańców całego województwa. Chorzów, wraz z sąsiednimi miastami należy do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 Miastowo
Fot. Marcin Szala

Gdzie położony jest Chorzów

Miasto leży na południu Polski, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) w całości gęsto otoczony przez inne duże miasta. Geograficznie Chorzów położony jest na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim będącym częścią Wyżyny Śląskiej. Przez miasto przepływa potok Rawa, który następnie przekształca się w płynącą przez Katowice rzekę. Chorzów należy do krainy górnośląskiej.

Poznaj w Chorzowie

Ślusarz na telefon

Szybko przyjedziemy do Chorzowa i pomożemy Ci w kłopocie! Otworzymy każdy zamek... czytaj dalej

Charakterystyczne miejsce

W okresie Polski Ludowej zabytkową tkankę Chorzowa potraktowano bardzo brutalnie - by ułatwić przejazd samochodowy na trasie Katowice-Bytom, nie wybudowano obwodnicy, ale przez całą długość chorzowskiego rynku poprowadzono masywną i szeroką, czteropasmową estakadę. 400-metrowa estakada zbudowana jest 7 metrów nad płytą rynku.

Konstrukcja, która tworzy wśród śródmiejskich kamienic "autostradę" z akustycznymi ekranami jest obecnie obiektem tyle nielubianym co charakterystycznym. Miasto, pomimo oczywistych trudności, stara się przywrócić pod estakadą funkcje rynku i przyciągnąć do niego mieszkańców.

 Miastowo
Fot. Jan MehlichWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.