Miastowo - Portal Miast Polskich

Kraków

Kulturalna stolica Polski

 Miastowo
Fot. Fred Romero

Dawna stolica Polski, miasto królewskie i dumne, cudem ocalałe od wojennych zniszczeń. Miasto tak cenne narodowo, że nadano mu osobny państwowy fundusz na zachowanie swoich zabytków. Nie bez powodu też zachwyca.

Wśród turystów licznie odwiedzających Kraków powszechnie znany jest królewski zamek na Wzgórzu Wawelskim, krakowski rynek z Sukiennicami, a nawet melodia miejskiego hejnału, który odgrywany jest z wieży Kościoła Mariackiego. Z rynku dotrzemy ulicą Floriańską do charakterystycznej bramy z zachowanym fragmentem murów obronnych oraz równie znanego warownego barbakanu za nimi.

Jakim miastem jest Kraków

Kraków jest największym miastem południa Polski. Do 1795 roku był on formalną stolicą Polski, a także miasto koronacyjnym polskich królów, pozostając też jego nekropolią. Kraków stanowi drugie po Warszawie miasto w państwie pod względem liczby mieszkańców, powierzchni terenu oraz rynku nowoczesnej powierzchni biurowej. Miasto jest centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. W Krakowie działają placówki kulturalne o znaczeniu i statusie narodowym, m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy, Archiwum Narodowe itp. Miasto pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego.

 Miastowo
Fot. Maksym Kozlenko

Gdzie położony jest Kraków

Miasto leży w południowej Polsce nad Wisłą w dolnym jej biegu, w środkowo-zachodniej części województwa małopolskiego. Kraków znajduje się w miejscu zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Niecki Nidziańskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W granicach administracyjnych Krakowa znajduje się również punkt przecięcia południka i równoleżnika o pełnych dziesiątkach stopni (50°N i 20°E), stanowiący jedyny taki przypadek w Europie. Położenie Krakowa sprawia, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry czy do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Charakterystyczne miejsce

Odwiedzający Kraków turyści od przyjazdu zmierzają na krakowski rynek, który w naturalny sposób, niczym magnes, przyciąga swoimi atrakcjami i wyjątkowym układem urbanistycznym. Krakowskie Stare Miasto otulone jest bowiem szerokim zielonym pasem Plant - parku, który powstał na miejscu dawnej fosy miejskiej wzdłuż murów obronnych. I chociaż mury zachowały się jedynie szczątkowo, to dzięki Plantom oddzielenie nowszej części miasta od tej w obrębie dawnego średniowiecznego założenia jest bardzo wyraźnie odczuwane i atrakcyjne. Rynek jest sercem tego układu, a na nim znajdują się powszechnie rozpoznawalne Sukiennice i położony w rogu rynku Kościół Mariacki z bajecznymi hełmami wież. Dla wielu turystów do obowiązkowego punktu wizyty w Krakowie należy odsłuchanie na żywo odgrywanego co godzinę z kościelnej wieży hejnału miasta, starając się zobaczyć wysoko na wieży trębacza. Jest to melodia znana wszystkim Polakom, m.in. z codziennej radiowej transmisji, a legenda o urwanej melodii hejnału mariackiego dodaje kolorytu słuchowisku.

 Miastowo
Fot. Jan MehlichWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Albicla, Instagram i Twitter.