Miastowo - Portal Miast Polskich

Gdańsk

Najbogatsze miasto dawnej Polski

 Miastowo
Fot. Marcin Białek

Nadmorskie miasto z portem handlowym, usytuowanie przy ujściu wielkiej rzeki, którą spławiano produkty z całej Polski... Lokalizacja Gdańska sprawiła, że stał się on handlową potęgą. Pomimo zniszczeń wojennych, bogactwo to widać nadal w zabudowie miasta.

Nie bez powodu dzisiejszy Gdańsk od lat należy do najpopularniejszych w Polsce turystycznych kierunków. Gości przyciąga nie tylko położone nad Motławą zabytkowe miasto, w części pieczołowicie odbudowane po wojnie, ale też bogata nadmorska infrastruktura turystyczna samego Gdańska, jak i całego Trójmiasta.

Jakim miastem jest Gdańsk

Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego oraz głównym miejskim ośrodkiem aglomeracji trójmiejskiej, zwanej też gdańską, która wraz z Gdynią i Sopotem tworzą Trójmiasto o blisko milionowej populacji. Gdańsk jest centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym oraz ważnym węzłem komunikacyjny północnej Polski. Gdańsk jest również wielkim ośrodkiem gospodarki morskiej, posiadając duży port handlowy.

 Miastowo
Fot. John Samuel

Gdzie położony jest Gdańsk

Miasto leży w północnej Polsce u ujścia rzeki Motławy do dawnego koryta Wisły nad Morzem Bałtyckim i będącej jego częścią, charakterystycznej na mapie państwa, Zatoki Gdańskiej. Gdańsk położony jest na Żuławach Wiślanych, nadbrzeżna jego cześć na Mierzei Wiślanej, a zachodnie jego krańce na Pobrzeżu Kaszubskim i Pojezierzu Kaszubskim.

Charakterystyczne miejsce

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Gdańska jest położony na skraju Starówki i na brzegu Motławy zabytkowy dźwig portowy - Żuraw. Masywny i wysoki budynek jest największym i najstarszym z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Żuraw został zbudowany jako portowa brama miejska, a zarazem urządzenie portowe do załadunku towarów na statki i do stawiania ich masztów. Żuraw jest jednym z najczęściej fotografowanym przez turystów zabytkiem Gdańska, a wynika to zarówno z niezwykle oryginalnego kształtu, jak też z malowniczej lokalizacji nad brzegiem Motławy, wzdłuż którego biegnie popularny turystycznie deptak.

 Miastowo
Fot. Ewelina DomanskaWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.