Na górskie szlaki obu Beskidów można dojść z centrum Bielska-Białej pieszo, z czego chętnie korzystają nie tylko turyści, ale też mieszkańcy w codziennej rekreacji. Natomiast samo miasto, posiadając średniowieczny rodowód, zabytkową Starówkę i imponujące wielkomiejskie Śródmieście, dostarcza wszelkich atrakcji dużego miasta.
Bielsko-Biała jest jednym z największych miast na południu Polski. To byłe miasto wojewódzkie należy obecnie do województwa śląskiego i jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego. Bielsko-Biała powstała z dwóch miast - w połowie XX wieku połączono ściśle przylegające do siebie śląskie Bielsko oraz małopolską Białą.
Miasto znajduje się w południowej części województwa śląskiego, na historycznej granicy Śląska i Małopolski. Miasto leży na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, nad rzeką Białą. W granicach administracyjnych Bielska-Białej znajdują się masywy górskie ze wysokimi szczytami. Rozpiętość wysokości miasta sięga od 262 do 1117 m n.p.m.
Jednym z najpopularniejszych szczytów górskich Bielska-Białej jest sięgająca 1030 m n.p.m. Szyndzielnia. Prowadzi na niego wiele malowniczych szlaków, w tym zaczynające się niemal w centrum miasta. Pod szczytem znajduje się duże zabytkowe schronisko, wybudowane jeszcze w XIX wieku i będące najstarszym schroniskiem w Beskidzie Śląskim. Z położonej poniżej polany rozlega się wspaniały widok na miasto oraz znaczną część województwa. Poza pieszymi trasami prowadzi na Szyndzielnię popularna całoroczna kolej gondolowa, z której widoki zachwycają o każdej porze roku.