Miastowo - Portal Miast Polskich

Bielsko-Biała

Miasto pomiędzy górami

 Miastowo
Fot. Bartosz Cuber

Idealne miasto dla miłośników górskich wypraw - leży w dolinie pomiędzy dwoma masywami górskimi, Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, a ich zbocza zaczynają się niemal na osiedlach mieszkaniowych.

Na górskie szlaki obu Beskidów można dojść z centrum Bielska-Białej pieszo, z czego chętnie korzystają nie tylko turyści, ale też mieszkańcy w codziennej rekreacji. Natomiast samo miasto, posiadając średniowieczny rodowód, zabytkową Starówkę i imponujące wielkomiejskie Śródmieście, dostarcza wszelkich atrakcji dużego miasta.

Jakim miastem jest Bielsko-Biała

Bielsko-Biała jest jednym z największych miast na południu Polski. To byłe miasto wojewódzkie należy obecnie do województwa śląskiego i jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego. Bielsko-Biała powstała z dwóch miast - w połowie XX wieku połączono ściśle przylegające do siebie śląskie Bielsko oraz małopolską Białą.

 Miastowo
Fot. Gaj777

Gdzie położona jest Bielsko-Biała

Miasto znajduje się w południowej części województwa śląskiego, na historycznej granicy Śląska i Małopolski. Miasto leży na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, nad rzeką Białą. W granicach administracyjnych Bielska-Białej znajdują się masywy górskie ze wysokimi szczytami. Rozpiętość wysokości miasta sięga od 262 do 1117 m n.p.m.

Charakterystyczne miejsce

Jednym z najpopularniejszych szczytów górskich Bielska-Białej jest sięgająca 1030 m n.p.m. Szyndzielnia. Prowadzi na niego wiele malowniczych szlaków, w tym zaczynające się niemal w centrum miasta. Pod szczytem znajduje się duże zabytkowe schronisko, wybudowane jeszcze w XIX wieku i będące najstarszym schroniskiem w Beskidzie Śląskim. Z położonej poniżej polany rozlega się wspaniały widok na miasto oraz znaczną część województwa. Poza pieszymi trasami prowadzi na Szyndzielnię popularna całoroczna kolej gondolowa, z której widoki zachwycają o każdej porze roku.

 Miastowo
Fot. PkoWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.