Inną przyrodniczą specyfiką Dąbrowy Górniczej są zbiorniki wodne Pogoria, tworzące w mieście rozległe pojezierze. Zbiorniki te powstały w wyniku masowego wydobycia piasków na tym terenie - również dla przemysłu górniczego. Teraz są popularnym w całym regionie miejscem rekreacji i sportów wodnych.
Dąbrowa Górnicza jest największym ośrodkiem przemysłowym Zagłębia Dąbrowskiego. Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej i częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Miasto jest bardzo rozległe - największe powierzchniowo miasto w województwie, a dziesiąte w całej Polsce. Dzięki swoim akwenom Dąbrowa Górnicza jest też popularnym miejscem dla uprawiających sporty wodne.
Miasto znajduje się w południowej Polsce, w województwie śląskim, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Dąbrowa Górnicza leży na Wyżynie Śląskiej, w Kotlinie Dąbrowskiej, nad rzekami Czarną i Białą Przemszą. Miasto regionalnie należy do Zagłębia Dąbrowskiego i to właśnie Dąbrowa Górnicza dała nazwę regionowi. Zagłębie Dąbrowskie jest częścią historycznej Małopolski, a obecnie jego przemysłowe miasta wchodzą w skład województwa śląskiego.
Szybko przyjedziemy do Dąbrowy Górniczej
W Dąbrowie Górniczej od około 80 lat w miejscach dawnych wyrobisk piasku tworzone są zbiorniki wodne. Pierwsze wyrobiska zostały zalane wodą potoku Pogoria i to od jego nazwy, nazwano kolejne powstające w okolicy zbiorniki. W tej chwili jest ich już cztery i wszystkie one tworzą Pojezierze Dąbrowskie, którego część, z racji wyjątkowych walorów przyrodniczych, uzyskała status obszarów chronionego krajobrazu.
Największy ze zbiorników, Pogoria IV, czyli Zbiornik Kuźnica Warężyńska ma długość 8 km przy szerokości 3 km i znajduje się na nim wiele wysepek oraz znacznych różnic głębokości, dochodzącej do aż 23 metrów.