Miastowo - Portal Miast Polskich

Gdynia

Morskie okno na świat

 Miastowo
Fot. Alicja Lukaszynska

To nadmorskie miasto powstało z potrzeby budowy w pełni polskiego portu morskiego. W ledwie kilkanaście lat Gdynia przerodziła się z nadmorskiej wioski z tysiącem mieszkańców w prawie 130-tysięczne nowoczesne miasto o ambitnej modernistycznej architekturze.

Gdynia stała się wielkim portem wojskowym i pasażerskim - prawdziwym i niezależnym od Gdańska polskim oknem na świat. To właśnie z Gdyni odpływały m.in. słynne polskie transatlantyki do USA. Pierwszy okręt oceaniczny przybił do gdyńskiego, jeszcze prowizorycznego portu już w 1923 roku, na trzy lata przed nadaniem Gdyni praw miejskich.

Jakim miastem jest Gdynia

Gdynia jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim. Jako miasto na prawach powiatu wchodzi Gdynia razem z Gdańskiem i Sopotem w skład Trójmiasta i jest jednym z centralnych miast całej trójmiejskiej aglomeracji. Impulsem do powstania Gdyni była budowa nowego portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej po odzyskaniu niepodległości.

 Miastowo
Fot. Schlaier

Gdzie położona jest Gdynia

Miasto znajduje się w północnej Polsce, w województwie pomorskim, nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Przez Gdynię płyną małe rzeki, Kacza oraz Chylonka, które wpływają do morskiej Zatoki Puckiej. Nadmorskie położenie miasta wpływa na niewielkie zachmurzenie na jego obszarze - Gdynia stanowi jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce, zwłaszcza w maju i czerwcu.

Charakterystyczne miejsce

W 1982 roku zacumowano na stałe w Gdyni wielki, niemal stumetrowy trójmasztowy żaglowiec "Dar Pomorza", wcześniej wykorzystywany jako szkoleniowy. Statek zbudowano na początku XX wieku w Hamburgu, a w 1929 roku kupiony na potrzeby Szkoły Morskiej w Gdyni przy znacznym wkładzie finansowym polskiej społeczności Pomorza. Obecnie zacumowany przy gdyńskim brzegu pełni funkcję statku-muzeum, będąc oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zwiedzanie umożliwia poznanie historii statku, jego wyposażenia, pomieszczeń mieszkalnych praktykantów, załogi stałej oraz kapitana.

 Miastowo
Fot. Andrzej OtrębskiWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.