Gdynia stała się wielkim portem wojskowym i pasażerskim - prawdziwym i niezależnym od Gdańska polskim oknem na świat. To właśnie z Gdyni odpływały m.in. słynne polskie transatlantyki do USA. Pierwszy okręt oceaniczny przybił do gdyńskiego, jeszcze prowizorycznego portu już w 1923 roku, na trzy lata przed nadaniem Gdyni praw miejskich.
Gdynia jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim. Jako miasto na prawach powiatu wchodzi Gdynia razem z Gdańskiem i Sopotem w skład Trójmiasta i jest jednym z centralnych miast całej trójmiejskiej aglomeracji. Impulsem do powstania Gdyni była budowa nowego portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej po odzyskaniu niepodległości.
Miasto znajduje się w północnej Polsce, w województwie pomorskim, nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Przez Gdynię płyną małe rzeki, Kacza oraz Chylonka, które wpływają do morskiej Zatoki Puckiej. Nadmorskie położenie miasta wpływa na niewielkie zachmurzenie na jego obszarze - Gdynia stanowi jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce, zwłaszcza w maju i czerwcu.
W 1982 roku zacumowano na stałe w Gdyni wielki, niemal stumetrowy trójmasztowy żaglowiec "Dar Pomorza", wcześniej wykorzystywany jako szkoleniowy. Statek zbudowano na początku XX wieku w Hamburgu, a w 1929 roku kupiony na potrzeby Szkoły Morskiej w Gdyni przy znacznym wkładzie finansowym polskiej społeczności Pomorza. Obecnie zacumowany przy gdyńskim brzegu pełni funkcję statku-muzeum, będąc oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zwiedzanie umożliwia poznanie historii statku, jego wyposażenia, pomieszczeń mieszkalnych praktykantów, załogi stałej oraz kapitana.