Miastowo - Portal Miast Polskich

Poznań

Stolica pierwszej Polski

 Miastowo
Fot. Dennis Jarvis

Państwo polskie zrodziło się w Wielkopolsce, w Gnieźnie, gdzie nawet po przeniesieniu stolicy do Krakowa, odbywały się pierwsze koronacje polskich królów, a Poznań pozostaje jednym z najważniejszych polskich miast, będąc krótko nawet stolicą Polski.

Poznań, będąc stolicą najstarszej polskiej krainy, Wielkopolski, nosi w sobie wiele tradycji narodowych, a także szczyci się własną wyrazistą historią, kulturą, zwyczajami i miejscową gwarą. Najpowszechniej rozpoznawanym produktem regionalnym Poznania są rogale świętomarcińskie - nadziewane rogale z ciasta półfrancuskiego, których tradycja wypieku ma sięgać nawet czasów pogańskich.

Jakim miastem jest Poznań

Poznań jest jednym z najważniejszych miast Polski oraz wielkim ośrodkiem przemysłu, handlu, logistyki i turystyki, a także istotny węzeł drogowy i kolejowy. Funkcjonują tu Międzynarodowe Targi Poznańskie – największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce. Poznań to również ośrodek akademicki, naukowy i kulturalny. Miasto jest historyczną stolicą Wielkopolski, a obecnie siedzibą władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego, a także stanowi centralną część aglomeracji poznańskiej.

 Miastowo
Fot. Mirand

Gdzie położony jest Poznań

Miasto znajduje się w środkowo-zachodniej Polsce oraz w środkowej części województwa wielkopolskiego. Miasto położone jest na obszarze trzech mezoregionów fizjograficznych - zachodnia część na Pojezierzu Poznańskim, wschodnia na Równinie Wrzesińskiej, a najstarsza część miasta znajduje się na dnie Poznańskiego Przełomu Warty. Te trzy obszary są częściami makroregionu Pojezierze Wielkopolskie. Poznań położony jest w dolinie rzeki Warty, a także w dolinach mniejszych cieków: Cybiny, Bogdanki i Głównej. Regionalnie miasto jest stolicą Wielkopolski.

Charakterystyczne miejsce

Jedną z atrakcji turystycznych Poznania jest element umieszczonego na wieży miejskiego ratusza zegara - poznańskie koziołki. Bodące się codziennie w samo południe koziołki są metalowym mechanizmem - stałym elementem zegara zainstalowanego na poznańskim ratuszu w 1551 roku, a wykonanego przez mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa. Zamontowany wówczas na remontowanym ratuszu nowy zegar miał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę posiadającą owe „urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki”. Koziołki zabawiały poznanian do 1675, kiedy piorun uderzył w wieżę ratusza i zniszczył ją wraz z zegarem. Koziołki wróciły na wieżę dopiero w 1913 roku, a obecny mechanizm poruszający koziołki zbudowano w 1993 roku. Renesansowy obecnie, bogato zdobiony, ratusz stoi na środku poznańskiego rynku i swoim wiekiem sięga 1300 roku, kiedy powstał w formie gotyckiej. Z tych czasów przetrwały do dzisiaj ratuszowe piwnice.

 Miastowo
Fot. adamchemikWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.