Poznań, będąc stolicą najstarszej polskiej krainy, Wielkopolski, nosi w sobie wiele tradycji narodowych, a także szczyci się własną wyrazistą historią, kulturą, zwyczajami i miejscową gwarą. Najpowszechniej rozpoznawanym produktem regionalnym Poznania są rogale świętomarcińskie - nadziewane rogale z ciasta półfrancuskiego, których tradycja wypieku ma sięgać nawet czasów pogańskich.
Poznań jest jednym z najważniejszych miast Polski oraz wielkim ośrodkiem przemysłu, handlu, logistyki i turystyki, a także istotny węzeł drogowy i kolejowy. Funkcjonują tu Międzynarodowe Targi Poznańskie – największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce. Poznań to również ośrodek akademicki, naukowy i kulturalny. Miasto jest historyczną stolicą Wielkopolski, a obecnie siedzibą władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego, a także stanowi centralną część aglomeracji poznańskiej.
Miasto znajduje się w środkowo-zachodniej Polsce oraz w środkowej części województwa wielkopolskiego. Miasto położone jest na obszarze trzech mezoregionów fizjograficznych - zachodnia część na Pojezierzu Poznańskim, wschodnia na Równinie Wrzesińskiej, a najstarsza część miasta znajduje się na dnie Poznańskiego Przełomu Warty. Te trzy obszary są częściami makroregionu Pojezierze Wielkopolskie. Poznań położony jest w dolinie rzeki Warty, a także w dolinach mniejszych cieków: Cybiny, Bogdanki i Głównej. Regionalnie miasto jest stolicą Wielkopolski.
Jedną z atrakcji turystycznych Poznania jest element umieszczonego na wieży miejskiego ratusza zegara - poznańskie koziołki. Bodące się codziennie w samo południe koziołki są metalowym mechanizmem - stałym elementem zegara zainstalowanego na poznańskim ratuszu w 1551 roku, a wykonanego przez mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa. Zamontowany wówczas na remontowanym ratuszu nowy zegar miał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę posiadającą owe „urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki”. Koziołki zabawiały poznanian do 1675, kiedy piorun uderzył w wieżę ratusza i zniszczył ją wraz z zegarem. Koziołki wróciły na wieżę dopiero w 1913 roku, a obecny mechanizm poruszający koziołki zbudowano w 1993 roku. Renesansowy obecnie, bogato zdobiony, ratusz stoi na środku poznańskiego rynku i swoim wiekiem sięga 1300 roku, kiedy powstał w formie gotyckiej. Z tych czasów przetrwały do dzisiaj ratuszowe piwnice.