Katowice zasłynęły w okresie międzywojennym. To nie największe w regionie miasto okazało się bardzo dobrze skomunikowane na wschodnim skrawku Śląska, który po I wojnie światowej i trzech Powstaniach Śląskich przyznano Polsce. Dlatego to właśnie Katowice ustanowiono stolicą nowego województwa śląskiego o autonomicznym statusie. Odtąd nastąpił imponujący rozwój miasta i jego rozpoznawalność wśród Polaków. Rozwój przemysłu nie przeszkodził być Katowicom miastem zielonym - są najbardziej zalesionym miastem wojewódzkim w Polsce!
Katowice są młodym miastem, wyrosłym w XIX wieku przez zlokalizowany wokół przemysł, głównie wydobywczy. Miasto jest stolicą województwa śląskiego, a ulokowała się tu również siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pierwszej metropolii w Polsce, którą tworzy ponad 40 sąsiadujących ze sobą gmin. Katowice są jednym z głównych ośrodków gospodarczych, kulturalnych i komunikacyjnych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Katowice znajdują się w południowej Polsce na Wyżynie Śląskiej, w centralnej części województwa śląskiego i stanowi naludniejsze miasto konurbacji górnośląskiej. Historycznie i regionalnie miasto położone są we wschodniej części Górnego Śląska. Katowice leży na dziale wodnym zlewisk największych polskich rzek, Wisły i Odry, będącym naturalną granicą między Małopolską a Śląskiem.
Położona w centrum Katowic przy jednym z głównych aglomeracyjnie szlaków drogowych hala widowiskowo-sportowa Spodek jest najbardziej rozpoznawalną budowla miasta. Ze względu na swoje rozmiary i warunki techniczne w hali organizowane są największe imprezy kulturalne, sportowe i muzyczne, a z powodu niezwykłego wyglądu budynki - przypominającego statek UFO ("latający spodek") - hala jest popularną ikoną architektury. Ten niezwykły budynek zbudowano na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Jest to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z trwałym dachem podwieszanym. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły hali połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość tzw. antresolą. W Spodku są organizowane mecze siatkówki, koszykówki, hokeja na lodzie, rewie na lodzie, koncerty muzyczne, konferencje naukowe, kongresy i imprezy targowe itp.