Miastowo - Portal Miast Polskich

Katowice

Zadziwiająco zielone miasto przemysłu

 Miastowo
Fot. Christophorus ex Silesia

Katowice są w Polsce powszechnie kojarzone ze Śląskiem i przemysłem - nazywane są nawet stolicą Śląska lub Górnego Śląska, chociaż w obu przypadkach nie jest to prawda. Utarło się tak, ponieważ przed laty Polska posiadała tylko niewielką część Śląska - z Katowicami jako stolicą.

Katowice zasłynęły w okresie międzywojennym. To nie największe w regionie miasto okazało się bardzo dobrze skomunikowane na wschodnim skrawku Śląska, który po I wojnie światowej i trzech Powstaniach Śląskich przyznano Polsce. Dlatego to właśnie Katowice ustanowiono stolicą nowego województwa śląskiego o autonomicznym statusie. Odtąd nastąpił imponujący rozwój miasta i jego rozpoznawalność wśród Polaków. Rozwój przemysłu nie przeszkodził być Katowicom miastem zielonym - są najbardziej zalesionym miastem wojewódzkim w Polsce!

Jakim miastem są Katowice

Katowice są młodym miastem, wyrosłym w XIX wieku przez zlokalizowany wokół przemysł, głównie wydobywczy. Miasto jest stolicą województwa śląskiego, a ulokowała się tu również siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pierwszej metropolii w Polsce, którą tworzy ponad 40 sąsiadujących ze sobą gmin. Katowice są jednym z głównych ośrodków gospodarczych, kulturalnych i komunikacyjnych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

 Miastowo
Fot. MacQtosh

Gdzie położone są Katowice

Katowice znajdują się w południowej Polsce na Wyżynie Śląskiej, w centralnej części województwa śląskiego i stanowi naludniejsze miasto konurbacji górnośląskiej. Historycznie i regionalnie miasto położone są we wschodniej części Górnego Śląska. Katowice leży na dziale wodnym zlewisk największych polskich rzek, Wisły i Odry, będącym naturalną granicą między Małopolską a Śląskiem.

Charakterystyczne miejsce

Położona w centrum Katowic przy jednym z głównych aglomeracyjnie szlaków drogowych hala widowiskowo-sportowa Spodek jest najbardziej rozpoznawalną budowla miasta. Ze względu na swoje rozmiary i warunki techniczne w hali organizowane są największe imprezy kulturalne, sportowe i muzyczne, a z powodu niezwykłego wyglądu budynki - przypominającego statek UFO ("latający spodek") - hala jest popularną ikoną architektury. Ten niezwykły budynek zbudowano na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Jest to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z trwałym dachem podwieszanym. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły hali połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość tzw. antresolą. W Spodku są organizowane mecze siatkówki, koszykówki, hokeja na lodzie, rewie na lodzie, koncerty muzyczne, konferencje naukowe, kongresy i imprezy targowe itp.

 Miastowo
Fot. WhiskeySixWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.