Miastowo - Portal Miast Polskich

Kalisz

Najstarsze polskie miasto

 Miastowo
Fot. Peżot

Kalisz nazwał najstarszym miastem Polski Jan Długosz, a odnosi się to nie tylko do jednej z pierwszych nadanych tu praw miejskich w XII wieku, ale też do przywoływanej przez greckiego Ptolemeusza w II wieku antycznej Kalisii.

Pomimo zburzenia miasta podczas I wojny światowej, dzisiejszy Kalisz zachował wiele ze swojej długiej historii, począwszy od zabytkowego układu miejskiego, ale również piękne świątynie, pałace, place i mosty. Kalisz robi bardzo korzystne wrażenie małej metropolii z wielką historią i potrafi zaciekawić turystycznie nawet przejazdem.

Jakim miastem jest Kalisz

Kalisz jest drugim co do wielkości, po Poznaniu, ośrodkiem województwa wielkopolskiego. Miasto jest siedzibą powiatu kaliskiego oraz jednym z dwóch głównych ośrodków aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego. Kalisz był stolicą Wielkopolski oraz historycznego regionu Kaliskiego. Miasto stanowi ważny ośrodek kulturalny – znajdują się w nim teatry, muzea, filharmonia, liczne galerie i organizowane są festiwale.

 Miastowo
Fot. LukaszKalisz

Gdzie położony jest Kalisz

Miasto znajduje się w środkowo-zachodniej Polsce, w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, na Wysoczyźnie Kaliskiej, w głębokiej dolinie rzeki Prosny, u ujścia Swędrni i jest największym miastem na Nizinie Południowowielkopolskiej. Teren Kalisza rozlega się na wysokości od 98 do 151 m n.p.m., a otaczają go głównie tereny rolnicze.

Charakterystyczne miejsce

Nabrzeże przepływającej przez Kalisz Prosny ma dużo uroku, szczególnie, że na odcinku przy Starym Mieście zbudowano wzdłuż rzeki reprezentacyjną aleję, z położonym obok atrakcyjnym parkiem i wieloma ciekawymi obiektami budowlanymi. Jednym z nich jest 200-letni, najstarszy w mieście kamienny most, duma Kalisza. Most znajduje się w ciągu ulicy Śródmiejskiej, posiada żelazne balustrady tralkowe i brukowaną nawierzchnię. Na cokołach płyty znajduje się herb Kalisza i łacińskie napisy upamiętniające budowę.

 Miastowo
Fot. Piotrek GumiśWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.