Pomimo zburzenia miasta podczas I wojny światowej, dzisiejszy Kalisz zachował wiele ze swojej długiej historii, począwszy od zabytkowego układu miejskiego, ale również piękne świątynie, pałace, place i mosty. Kalisz robi bardzo korzystne wrażenie małej metropolii z wielką historią i potrafi zaciekawić turystycznie nawet przejazdem.
Kalisz jest drugim co do wielkości, po Poznaniu, ośrodkiem województwa wielkopolskiego. Miasto jest siedzibą powiatu kaliskiego oraz jednym z dwóch głównych ośrodków aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego. Kalisz był stolicą Wielkopolski oraz historycznego regionu Kaliskiego. Miasto stanowi ważny ośrodek kulturalny – znajdują się w nim teatry, muzea, filharmonia, liczne galerie i organizowane są festiwale.
Miasto znajduje się w środkowo-zachodniej Polsce, w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, na Wysoczyźnie Kaliskiej, w głębokiej dolinie rzeki Prosny, u ujścia Swędrni i jest największym miastem na Nizinie Południowowielkopolskiej. Teren Kalisza rozlega się na wysokości od 98 do 151 m n.p.m., a otaczają go głównie tereny rolnicze.
Nabrzeże przepływającej przez Kalisz Prosny ma dużo uroku, szczególnie, że na odcinku przy Starym Mieście zbudowano wzdłuż rzeki reprezentacyjną aleję, z położonym obok atrakcyjnym parkiem i wieloma ciekawymi obiektami budowlanymi. Jednym z nich jest 200-letni, najstarszy w mieście kamienny most, duma Kalisza. Most znajduje się w ciągu ulicy Śródmiejskiej, posiada żelazne balustrady tralkowe i brukowaną nawierzchnię. Na cokołach płyty znajduje się herb Kalisza i łacińskie napisy upamiętniające budowę.