W rzeczywistości Szczecin, dawna stolica Księstwa Pomorskiego, leży daleko od Morza Bałtyckiego. Miasto połączone jest z morzem długą wodną przeprawą poprzez żeglowną rzekę Odrę i Zalew Szczeciński. Ta daleka droga jest jednak na tyle dogodna, że w mieście powstał nie tylko duży port morski, ale też stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej.
Szczecin jest stolicą i największym miastem województwa zachodniopomorskiego, a także centralnym ośrodkiem aglomeracji szczecińskiej. W przeszłości miasto było stolicą Księstwa Pomorskiego, następnie należało do Szwecji, Brandenburgii, Prus, Niemiec i dopiero od 1945 roku do Polski. Szczecin stanowi najbardziej oddalone od Warszawy miasto wojewódzkie w Polsce (570 km), natomiast bliskość Berlina (140 km) sprawia, że był on kiedyś naturalnym portem morskim niemieckiej stolicy. Dostęp do morza, jak również obecne przygraniczne położenie, sprawia, że Szczecin stał się wielkim ośrodkiem gospodarczym regionu. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków oraz administracyjnym, kulturalnym i akademickim centrum regionu.
Miasto znajduje się w północno-zachodniej Polsce, w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego przy granicy polsko-niemieckiej. Szczecin leży w dolnym biegu rzeki Odry nad jeziorem Dąbie, obejmując część Międzyodrza. Teren miasta jest położony jest na obszarze czterech mezoregionów geograficznych – Doliny Dolnej Odry, Wzniesień Szczecińskich, Wzgórz Bukowych i Równiny Goleniowskiej wchodzących w skład Pobrzeża Szczecińskiego. Odległość z centrum miasta do Morza Bałtyckiego w linii prostej wynosi 65 km, a drogą kołową około 100 km.
Popularnym miejscem spotkań i spacerów w Szczecinie są Wały Chrobrego. Jest to długi, prawie półkilometrowy, murowany taras miejski położony na skarpie nad Odrą z doskonałym widokiem na rzekę i cumujące przy brzegu statki. Wały Chrobrego, pod nazwą Taras Hakena, powstały na przełomie XIX i XX wieku na terenie likwidowanego Fortu Leopold, będącego częścią szczecińskich XVIII-wiecznych umocnień wojskowych. Powstał wówczas taras widokowy w postaci obsadzonej drzewami alei spacerowej, zakończonej z obu stron półokrągłymi placykami. W centralnej części znajduje się imponujący główny taras z dwoma pawilonami w postaci widokowych rotund oraz monumentalne schody biegnące do położonej w najniższej części fontanny. Wały Chrobrego wraz z rzędem położonych za nimi reprezentacyjnymi gmachami Muzeum Narodowego, Akademii Morskiej i Urzędu Wojewódzkiego, a także pobliskiego Zamku Książąt Pomorskich i katedrą św. Jakuba tworzy charakterystyczną i piękną nadodrzańską sylwetę Szczecina, widoczną z głównych tras dojazdowych. Całe założenie jest jednym z najciekawszych i najbardziej imponujących kompleksów urbanistyczno-architektonicznych z początku XX wieku w tej części Europy.