Wśród turystów licznie odwiedzających Kraków powszechnie znany jest królewski zamek na Wzgórzu Wawelskim, krakowski rynek z Sukiennicami, a nawet melodia miejskiego hejnału, który odgrywany jest z wieży Kościoła Mariackiego. Z rynku dotrzemy ulicą Floriańską do charakterystycznej bramy z zachowanym fragmentem murów obronnych oraz równie znanego warownego barbakanu za nimi.
Kraków jest największym miastem południa Polski. Do 1795 roku był on formalną stolicą Polski, a także miasto koronacyjnym polskich królów, pozostając też jego nekropolią. Kraków stanowi drugie po Warszawie miasto w państwie pod względem liczby mieszkańców, powierzchni terenu oraz rynku nowoczesnej powierzchni biurowej. Miasto jest centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. W Krakowie działają placówki kulturalne o znaczeniu i statusie narodowym, m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy, Archiwum Narodowe itp. Miasto pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego.
Miasto leży w południowej Polsce nad Wisłą w dolnym jej biegu, w środkowo-zachodniej części województwa małopolskiego. Kraków znajduje się w miejscu zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Niecki Nidziańskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W granicach administracyjnych Krakowa znajduje się również punkt przecięcia południka i równoleżnika o pełnych dziesiątkach stopni (50°N i 20°E), stanowiący jedyny taki przypadek w Europie. Położenie Krakowa sprawia, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry czy do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Odwiedzający Kraków turyści od przyjazdu zmierzają na krakowski rynek, który w naturalny sposób, niczym magnes, przyciąga swoimi atrakcjami i wyjątkowym układem urbanistycznym. Krakowskie Stare Miasto otulone jest bowiem szerokim zielonym pasem Plant - parku, który powstał na miejscu dawnej fosy miejskiej wzdłuż murów obronnych. I chociaż mury zachowały się jedynie szczątkowo, to dzięki Plantom oddzielenie nowszej części miasta od tej w obrębie dawnego średniowiecznego założenia jest bardzo wyraźnie odczuwane i atrakcyjne. Rynek jest sercem tego układu, a na nim znajdują się powszechnie rozpoznawalne Sukiennice i położony w rogu rynku Kościół Mariacki z bajecznymi hełmami wież. Dla wielu turystów do obowiązkowego punktu wizyty w Krakowie należy odsłuchanie na żywo odgrywanego co godzinę z kościelnej wieży hejnału miasta, starając się zobaczyć wysoko na wieży trębacza. Jest to melodia znana wszystkim Polakom, m.in. z codziennej radiowej transmisji, a legenda o urwanej melodii hejnału mariackiego dodaje kolorytu słuchowisku.