Miastowo - Portal Miast Polskich

Włocławek

Stolica Kujaw nad zaporą

 Miastowo
Fot. Pko

Jedno z najstarszych miast w Polsce, wśród koneserów sztuki znane z tworzonej tu kunsztownej ceramiki, często ozdabianej kujawskimi motywami roślinnymi. Miasto położone jest nad Wisłą i z tego nadrzecznego położenia korzystało od początku.

We Włocławku na Wiśle znajduje się największa w Polsce zapora rzeczna, tworząca przy mieście wielki zalew, który piętrzy wodę dla tutejszej elektrowni. Zapora jest jedyną zrealizowaną zaporą wielkiego planu z połowy XX wieku - Kaskada Dolnej Wisły miała składać się z ośmiu dużych zapór na Wiśle, mających dostarczać, dzięki tworzonym na zaporach elektrowniom, energię elektryczną nadwiślańskim miejscowościom.

Jakim miastem jest Włocławek

Włocławek jest trzecim co do wielkości miastem w województwie kujawsko-pomorskim (po Bydgoszczy i Toruniu). Miasto należy do jednych najstarszych w Polsce i jest to również historyczną stolicą Kujaw. Współczesny Włocławek jest siedzibą powiatu włocławskiego i jednym z największych ośrodków administracyjnych i gospodarczych w regionie, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą kulturalną i sportową. Zaletą położonego w centralnej części kraju miasta jest również jego dobre skomunikowanie linią kolejową oraz wieloma trasami drogowymi, m.in. biegnącą w pobliżu Włocławka autostradą A1 (Autostrada Bursztynowa), z którą miasto połączone jest dwoma węzłami drogowymi.

 Miastowo
Fot. Krzysztof Mizera

Gdzie położony jest Włocławek

Miasto znajduje się w środkowo-północnej Polsce, prawie w całości na lewym brzegu Wisły, do której na terenie miasta wpada płynąca skrajem centrum rzeka Zgłowiączka. Włocławek leży na południowo-wschodnim skraju województwa kujawsko-pomorskiego w Kotlinie Płockiej. Miasto położone jest nad Zbiornikiem Włocławskim (bardziej potocznie: Jezioro Włocławskie), utworzonym z wód Wisły spiętrzonej wielką zaporą we wschodniej części miasta. Bezpośrednio z miastem sąsiaduje Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, który powstał w 1979 roku jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Miasto historycznie i regionalnie należy do Kujaw.

Charakterystyczne miejsce

Wzdłuż całej długości lewego brzegu Wisły, przy którym leży centrum Włocławka, biegną Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to trasa, na którą składa się ulica oraz przylegająca do niej pieszo-rowerowa nadrzeczna promenada z licznymi skwerami, placem zabaw i punktami widokowymi. Ulica została wytyczona w 1840 roku i nazwana wówczas ulicą Nadbrzeżną, a z czasem Bulwarową. Już w latach 1844–1846 ulica została wybrukowana, stając się miejscem spacerów włocławian, jak i wędkarstwa. Wzdłuż Bulwaru cumowały płaskodenne statki oraz tratwy spławne, a w 1887 roku powstało Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie, dzięki czemu Bulwary stały się świadkiem toczonych na Wiśle regat. Dzisiaj Bulwary są miejscem odbywania się cyklicznych imprez miejskich i koncertów, m.in. na specjalnej pływającej scenie. Włocławskie Bulwary znajdują się na trasie Wiślanej Trasy Rowerowej biegnącej wzdłuż biegu Wisły od Beskidu Śląskiego po Bałtyk.

 Miastowo
Fot. RjendrzejewskiWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.