W Białymstoku od wieków przenikały się kultury żyjących tu ludzi różnych wyznań oraz narodowości. Sytuacja ta miała ogromny wpływ na Białystok i region, przez co ukształtował się specyficzny charakter miasta, który jest zauważalny nie tylko u mieszkańców, ale też w przestrzeni miejskiej.
Białystok jest stolicą województwa podlaskiego i siedzibą władz ziemskiego powiatu białostockiego. Wśród polskich miast wojewódzkich, Białystok stanowi drugie miasto pod względem gęstości zaludnienia (po Warszawie) i dziesiąte pod względem liczby ludności. Miasto pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum całego regionu. Białystok wraz z przyległymi gminami tworzy aglomerację białostocką.
Białystok leży w północno-wschodniej Polsce przy granicy państwa z Białorusią. Miasto położone jest na Wysoczyźnie Białostockiej, będącej częścią makroregionu Nizina Północnopodlaska, nad brzegiem rzeki Białej. Białystok znajduje się w centralnej części województwa podlaskiego. Regionalnie i etnicznie miasto należy do Podlasia, którego jest historyczną stolicą, a którego najrozleglej pojmowany obszar leży również na terenie obecnej Białorusi.
W 2008 roku przedstawiono plan remontu ścisłego centrum, w wyniku którego Rynek Kościuszki, ulica Suraska i Kilińskiego nabrały charakteru miejskiego centrum. Przestrzeń ta stała się atrakcyjną wizytówką Białegostoku, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i turystów. Historia Rynku Kościuszki sięga roku 1753, kiedy to po pożarze miasta jego przebudową zajął się ówczesny właściciel Białegostoku, Jan Klemens Branicki. Do najważniejszych obiektów w tym obszarze należy zrekonstruowany ratusz z wieżą zegarową, hetmańska zbrojownia w kształcie dworku szlacheckiego oraz średniowieczna austeria. Od wschodu Rynek zamyka zespół katedralny z neogotycką bazyliką, barokową plebania oraz XVII-wieczny kościółek farny, który jest najstarszym murowanym zabytkiem w mieście.