Miastowo - Portal Miast Polskich

Wrocław

Zapomniana stolica Śląska

 Miastowo
Fot. Jacek Halicki

Wrocław jest stolicą Śląska, choć ten oczywisty fakt do wielu trafia z trudem. Niesłusznie kojarzy się Śląsk jedynie z jego wschodnim krańcem, czyli okolicami Katowic. Przeświadczenie to zrodziło się w okresie międzywojennym, kiedy przyznano Polsce wschodni właśnie, przemysłowy głównie, skrawek Śląska.

Kiedy Polska uzyskała Wrocław, ta część Śląska, chociaż była częścią centralną i najważniejszą, funkcjonowała w świadomości Polaków już jedynie jako „Ziemie Odzyskane” o obcej, „poniemieckiej” spuściźnie. Musiało minąć wiele dziesięcioleci, by nowi, już polscy mieszkańcy Wrocławia zaczęli śląską tożsamość miasta odkrywać i współtworzyć.

Jakim miastem jest Wrocław

Wrocław jest starym, historycznym miastem, który od zawsze był stolicą rozłożonej wzdłuż Odry krainy - Śląska, ale również jego zachodniej części, Dolnego Śląska. Miasto jest obecnie siedzibą władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego oraz głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Wrocław stanowi największe miasto Śląska i czwarte w Polsce. Jest gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym centrum dla obszaru daleko przekraczającego swoją aglomerację.

 Miastowo
Fot. Adam Jones

Gdzie położony jest Wrocław

Miasto znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części Śląska, w województwie dolnośląskim. Wrocław leży w trzech mezoregionach Niziny Śląskiej (Równina Wrocławska, Pradolina Wrocławska, Równina Oleśnicka) na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. Miasto położone jest nad rzeką Odrą i kilkoma jej dopływami, które zasilają ją w granicach miasta - Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą. Wrocław to od zarania dziejów stolica i najważniejsze miasto Śląska (Dolnego i Górnego) na co wpłynęło jego centralne położenie w regionie na ważnym wodnym szlaku komunikacyjnym jakim jest Odra.

Charakterystyczne miejsce

Wrocław jest miastem... wyspiarskim. I chociaż nie są to wyspy morskie, a rzeczne, to ich ilość i położenie w ścisłym centrum miasta sprawia, że wrocławskie wyspy na Odrze są czymś naprawdę wyjątkowym, urokliwym i do pozazdroszczenia dla innych nadrzecznych metropolii, jak choćby dla Warszawy. Największe skupisko wysp występuje w rejonie Starego Miasta w Śródmiejskim Węźle Wodnym. Tworzą je Wyspa Bielarska, Wyspa Słodowa, Wyspa Młyńska, Wyspa Piasek, Wyspa Daliowa, Tamka oraz Ostrów Tumski, który przed zasypaniem jednego z ramion rzeki też był wyspą. Na zachód położona jest duża Kępą Mieszczańską, na wschodzie Wielka Wyspa, natomiast na północy równie wielka, gęsto zabudowana osiedlami wyspa bez własnej nazwy. Poza największą Odrą przez Wrocław przepływa pięć innych rzek, dlatego spacer po nim wiąże się z nieustannymi przeprawami przez mosty, których jest w mieście prawie 400.

 Miastowo
Fot. Aidas U.Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.