Miastowo - Portal Miast Polskich

Bydgoszcz

Miasto w zakolu Wisły

 Miastowo
Fot. Skibaa1

Bydgoszcz łatwo wskazać na mapie Polski - miasto leży przy charakterystycznym ostrym zakręcie największej rzeki w państwie, Wisły. Tutaj wpływa do niej mniejsza rzeka, Brda, którą łatwiej było przekraczać i jako istotne miejsce na szlaku handlowym rozwinęło się miasto.

Dzięki Brdzie i Wiśle spławiano z Bydgoszczy zboże aż do Gdańska. Z tego okresu zachowały się zabytkowe nadrzeczne spichlerze, które tworzą charakterystyczny obraz starej części miasta i dzisiaj cieszą oko turystów.

Jakim miastem jest Bydgoszcz

Bydgoszcz stanowi jedno z największych miast w Polsce i największe miasto w województwie kujawsko-pomorskim, a dzieląc stołeczny status z Toruniem, jest siedziba wojewody. Miasto jest ważnym ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym. Bydgoszcz stanowi również duży ośrodek przemysłu, handlu i logistyki, a także węzeł drogowy, kolejowy i żeglugi śródlądowej. W mieście zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz port rzeczny.

 Miastowo
Fot. Wolskaola

Gdzie położona jest Bydgoszcz

Miasto leży w północnej części Polski nad Kanałem Bydgoskim i rzeką Brdą wpadającą do Wisły. Bydgoszcz jest jednym z nielicznych miast, w obrębie którego występują aż cztery makroregiony fizycznogeograficzne, w związku z czym widoczne jest tu znaczne zróżnicowanie terenu. Przemieszczenie się z Bydgoszczy w którymkolwiek z kierunków świata przynosi ze sobą odmienne krajobrazy, a także obszary przyrodnicze i etnograficzne. Bydgoszcz należy do regionu Kujaw.

Charakterystyczne miejsce

Planty nad Kanałem Bydgoskim są jednym z najstarszych parków miejskich w Bydgoszczy. Liczący 47 hektarów powierzchni park jest również nazywany „parkiem nad śluzami”. Park jest usytuowany w zachodniej części miasta w odległości 2 km od ścisłego centrum Bydgoszczy. Rozciąga się on pasem o długości 3 km wzdłuż unikatowego zabytku hydrotechniki, jakim jest stary Kanał Bydgoski. W okresie międzywojennym Planty nad Kanałem były największym w mieście parkiem i centrum rozrywkowym - stały się one wyróżnikiem Bydgoszczy w przewodnikach turystycznych i nieodzownym punktem programu zwiedzania miasta przez turystów. Planty zostały w okresie PRL zaniedbane i zredukowane, natomiast obecnie prowadzone są systematyczne prace nad ich rewitalizacją.

 Miastowo
Fot. Pit1233Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.