Miastowo - Portal Miast Polskich

Gorzów Wielkopolski

Stare miasto z nową nazwą

 Miastowo
Fot. Mateusz996

Kiedy w 1945 roku miasto trafiło w granice polskiego państwa, jego historyczna nazwa Landsberg nie została utrzymana. Nie zdecydowano się na spolszczenie w formie Lędzbark, ale przez analogię do dalekiego Gorzowa Śląskiego wymyślono Gorzów Wielkopolski.

W Gorzowie warto zagłębić się jednak w starsze dzieje, ponieważ jest to miasto wiekowe, z tego samego roku co Kraków, a okruchy przeszłości nadal zachwycają. Najwięcej zachowanych zabytków w mieście pochodzi z XIX i początku XX wieku, ale znajdziemy i takie z XVIII wieku - są to głównie świątynie w wielu stylach, wille i kamienice, gmachy użyteczności publicznej, ale także całkiem spory fragment murów obronnych z XV wieku, które dają odczucie odległej przeszłości miasta.

Jakim miastem jest Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski, dzieląc stołeczny status w województwie lubuskim z Zieloną Górą, jest siedzibą wojewody lubuskiego oraz zespolonej administracji rządowej na terenie województwa. Gorzów Wielkopolski jest ważnym regionalnym ośrodkiem i wraz z 24 gminami i 5 powiatami województwa lubuskiego oraz 4 gminami i 1 powiatem województwa zachodniopomorskiego tworzy Aglomerację Gorzowską zamieszkałą przez ponad 400 000 mieszkańców.

 Miastowo
Fot. Crash override83

Gdzie położony jest Gorzów Wielkopolski

Miasto znajduje się w zachodniej-środkowej Polsce, w województwie lubuskim. Pod względem geograficznym miasto znajduje się na skraju Kotliny Gorzowskiej, leżącej na Równinie Gorzowskiej, nad rzeką Wartą u ujścia Kłodawki. Regionalnie miasto należy do Brandenburgii i do 1945 było formalnie z nią związane, kiedy na skutek powojennego przesunięcia granic państwowych miasto znalazło się w granicach Polski.

Charakterystyczne miejsce

Leżący nad Wartą Gorzów Wielkopolski posiada linię kolejową poprowadzoną wzdłuż brzegu rzeki na wysokiej ceglanej estakadzie. Konstrukcję o długości ponad 2 kilometrów wybudowano w 1914 roku i jest stanowi ona obecnie najdłuższy zabytek techniki w Polsce. Budowla posiada około 70 sklepień o parabolicznym kształcie łuków, rozdzielonych pięcioma stalowymi wiaduktami, które ułatwiają przedostanie się z jednej części miasta do drugiej. Estakada mocno wpłynęła na krajobraz miasta i stała się jego wizytówką. Gorzowska konstrukcja została wybudowana według tych samych założeń co inne kolejowe estakady w ówczesnych Prusach, które można spotkać w Berlinie i Wrocławiu.

 Miastowo
Fot. Mogo1987Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.