W Gorzowie warto zagłębić się jednak w starsze dzieje, ponieważ jest to miasto wiekowe, z tego samego roku co Kraków, a okruchy przeszłości nadal zachwycają. Najwięcej zachowanych zabytków w mieście pochodzi z XIX i początku XX wieku, ale znajdziemy i takie z XVIII wieku - są to głównie świątynie w wielu stylach, wille i kamienice, gmachy użyteczności publicznej, ale także całkiem spory fragment murów obronnych z XV wieku, które dają odczucie odległej przeszłości miasta.
Gorzów Wielkopolski, dzieląc stołeczny status w województwie lubuskim z Zieloną Górą, jest siedzibą wojewody lubuskiego oraz zespolonej administracji rządowej na terenie województwa. Gorzów Wielkopolski jest ważnym regionalnym ośrodkiem i wraz z 24 gminami i 5 powiatami województwa lubuskiego oraz 4 gminami i 1 powiatem województwa zachodniopomorskiego tworzy Aglomerację Gorzowską zamieszkałą przez ponad 400 000 mieszkańców.
Miasto znajduje się w zachodniej-środkowej Polsce, w województwie lubuskim. Pod względem geograficznym miasto znajduje się na skraju Kotliny Gorzowskiej, leżącej na Równinie Gorzowskiej, nad rzeką Wartą u ujścia Kłodawki. Regionalnie miasto należy do Brandenburgii i do 1945 było formalnie z nią związane, kiedy na skutek powojennego przesunięcia granic państwowych miasto znalazło się w granicach Polski.
Leżący nad Wartą Gorzów Wielkopolski posiada linię kolejową poprowadzoną wzdłuż brzegu rzeki na wysokiej ceglanej estakadzie. Konstrukcję o długości ponad 2 kilometrów wybudowano w 1914 roku i jest stanowi ona obecnie najdłuższy zabytek techniki w Polsce. Budowla posiada około 70 sklepień o parabolicznym kształcie łuków, rozdzielonych pięcioma stalowymi wiaduktami, które ułatwiają przedostanie się z jednej części miasta do drugiej. Estakada mocno wpłynęła na krajobraz miasta i stała się jego wizytówką. Gorzowska konstrukcja została wybudowana według tych samych założeń co inne kolejowe estakady w ówczesnych Prusach, które można spotkać w Berlinie i Wrocławiu.