Wydawać się może, że do pełnej doskonałości Lublinowi brakuje tylko dużej rzeki. Za to miastu nie brakuje wielkich wydarzeń, które się tu odbywały, bo to m.in. właśnie w Lublinie podpisano unię Polski z Litwą (Unia lubelska), tworząc największe państwo ówczesnej Europy - Rzeczpospolitą Obojga Narodów o obszarze dochodzącym do aż 990 tysięcy km².
Lublin jest stolicą województwa i powiatu lubelskiego, a także centralnym ośrodkiem aglomeracji lubelskiej. Miasto stanowi drugie co do populacji miasto w województwie mazowieckim po Warszawie. Pod koniec II wojny światowej Lublin krótko pełnił funkcję stolicy Polski. Miasto jest ważnym regionalnym ośrodkiem gospodarki, turystyki, kultury i nauki, w tym siedzibą jednego z najstarszych uniwersytetów w Polsce - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W mieście stacjonuje kilkutysięczna wojskowa brygada litewsko-polsko-ukraińska. W roku 2020, nawiązując do międzynarodowego znaczenia Lublina w przeszłości, Polska, Litwa i Ukraina, powołały w mieście platformę współpracy trójstronnej nazwanej Trójkątem Lubelskim.
Miasto znajduje się w centralnej części województwa lubelskiego i zarazem na we wschodniej części Małopolski, do której Lublin należy historycznie i regionalnie. Miasto leży na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej, w pobliżu granicy między Niziną Środkowoeuropejską i Wyżynami Polskimi, blisko Niziny Wschodnioeuropejskiej. Przez Lublin przepływa rzeka Bystrzyca, która dzieli miasto na dwie odmienne krajobrazowo części - lewobrzeżną, z urozmaiconą rzeźbą terenu, z licznymi wąwozami, dolinami, wzgórzami oraz prawobrzeżną, płaską.
Chociaż podczas ostatniej wojny bezpośrednie sąsiedztwo zamku w Lublinie mocno się zmieniło, ponieważ okupant wyburzył otaczającą go dzielnicę żydowską, to lubelska Starówka z Rynkiem uniknęła zniszczenia w ostatnich wojnach, dzięki czemu można się cieszyć dobrze zachowanym Starym Miastem z wieloma unikatowymi zabytkami. Starówka nie jest już otoczona murami, ale dzięki jej położeniu na wzgórzu, to one wyznacza jej rozpoznawalne granice. Gęsta stara zabudowa jest pełna urokliwych wąskich uliczek, zaułków i placów z centralnym rynkiem. Na terenie Starego Miasta znajdują się liczne zabytki, w tym kilka bram (Krakowska, Grodzka, Wieża Trynitarska), renesansowe kamienice, gmach dawnego Trybunału Koronnego, Baszta Gotycka, imponująca archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, bazylika dominikanów. Poza obrębem dawnych murów na uwagę zasługuje okazały zamek z romańską wieżą mieszkalno-obronną i gotycką kaplicą.