Miastowo - Portal Miast Polskich

Lublin

Stolica wschodniej Polski

 Miastowo
Fot. Przemysław Podwapiński

Urbanistycznie Lublin może wydawać się miastem doskonałym - z zamkiem na wzgórzu, gęstą zabudową Starego Miasta, ulicą Krakowskie Przedmieście reprezentacyjną niczym jej warszawski odpowiednik, z wielką ilością zabytków, a nawet bliskim lasem i jeziorem.

Wydawać się może, że do pełnej doskonałości Lublinowi brakuje tylko dużej rzeki. Za to miastu nie brakuje wielkich wydarzeń, które się tu odbywały, bo to m.in. właśnie w Lublinie podpisano unię Polski z Litwą (Unia lubelska), tworząc największe państwo ówczesnej Europy - Rzeczpospolitą Obojga Narodów o obszarze dochodzącym do aż 990 tysięcy km².

Jakim miastem jest Lublin

Lublin jest stolicą województwa i powiatu lubelskiego, a także centralnym ośrodkiem aglomeracji lubelskiej. Miasto stanowi drugie co do populacji miasto w województwie mazowieckim po Warszawie. Pod koniec II wojny światowej Lublin krótko pełnił funkcję stolicy Polski. Miasto jest ważnym regionalnym ośrodkiem gospodarki, turystyki, kultury i nauki, w tym siedzibą jednego z najstarszych uniwersytetów w Polsce - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W mieście stacjonuje kilkutysięczna wojskowa brygada litewsko-polsko-ukraińska. W roku 2020, nawiązując do międzynarodowego znaczenia Lublina w przeszłości, Polska, Litwa i Ukraina, powołały w mieście platformę współpracy trójstronnej nazwanej Trójkątem Lubelskim.

 Miastowo
Fot. Marcin Białek

Gdzie położony jest Lublin

Miasto znajduje się w centralnej części województwa lubelskiego i zarazem na we wschodniej części Małopolski, do której Lublin należy historycznie i regionalnie. Miasto leży na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej, w pobliżu granicy między Niziną Środkowoeuropejską i Wyżynami Polskimi, blisko Niziny Wschodnioeuropejskiej. Przez Lublin przepływa rzeka Bystrzyca, która dzieli miasto na dwie odmienne krajobrazowo części - lewobrzeżną, z urozmaiconą rzeźbą terenu, z licznymi wąwozami, dolinami, wzgórzami oraz prawobrzeżną, płaską.

Charakterystyczne miejsce

Chociaż podczas ostatniej wojny bezpośrednie sąsiedztwo zamku w Lublinie mocno się zmieniło, ponieważ okupant wyburzył otaczającą go dzielnicę żydowską, to lubelska Starówka z Rynkiem uniknęła zniszczenia w ostatnich wojnach, dzięki czemu można się cieszyć dobrze zachowanym Starym Miastem z wieloma unikatowymi zabytkami. Starówka nie jest już otoczona murami, ale dzięki jej położeniu na wzgórzu, to one wyznacza jej rozpoznawalne granice. Gęsta stara zabudowa jest pełna urokliwych wąskich uliczek, zaułków i placów z centralnym rynkiem. Na terenie Starego Miasta znajdują się liczne zabytki, w tym kilka bram (Krakowska, Grodzka, Wieża Trynitarska), renesansowe kamienice, gmach dawnego Trybunału Koronnego, Baszta Gotycka, imponująca archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, bazylika dominikanów. Poza obrębem dawnych murów na uwagę zasługuje okazały zamek z romańską wieżą mieszkalno-obronną i gotycką kaplicą.

 Miastowo
Fot. Katarzyna Czerlunczakiewicz



Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!





© 













Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.