Chociaż Wałbrzych nie leży na głównych szlakach turystycznych to przyciąga turystów coraz mocniej. To niemal przygraniczne dolnośląskie miasto jest otoczone przez zaskakujące zabytki z różnych okresów, od średniowiecznych po historię najnowszą. Samo miasto, będąc dobrą bazą do poznawania okolic, również posiada wiele atrakcyjnych zabytków.
Wałbrzych jest siedzibą powiatu wałbrzyskiego i głównym miastem aglomeracji wałbrzyskiej, która poza Wałbrzychem skupia jeszcze 10 innych miast. Wałbrzych stanowi największe po Wrocławiu miasto województwa dolnośląskiego. Miasto posiada funkcje przemysłowo-handlowo-usługowe, a także rozwija się coraz mocniej jako regionalne centrum ruchu turystycznego. Poza tym Wałbrzych jest ośrodkiem przemysłowym, akademickim i naukowym, a w przeszłości bardzo ważnym i potężnym ośrodkiem przemysłowym Dolnego Śląska, w tym wydobywczym, a co za tym idzie drugim wielkim obszarem górniczym Śląska po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.
Miasto znajduje się w południowo zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, oddalonym ok. 80 km od jego stolicy Wrocławia. Wałbrzych leży w Sudetach Środkowych - północna część miasta położona jest na Pogórzu Wałbrzyskim, a południowa w Górach Wałbrzyskich i Kotlinie Wałbrzyskiej. Wałbrzych leży pośród gór i swoimi granicami sięga również grzbietów górskich - stąd najniżej położonym punktem miasta jest dolina rzeki Pełcznicy (315 m n.p.m.), a najwyższym jest Borowa, czyli najwyższy szczyt Gór Czarnych (853 m n.p.m.). Wałbrzych historycznie i regionalnie jest miastem śląskim.
Mało jest na terenie Polski tak bardzo owianych tajemnicą miejsc jak wałbrzyski zamek Książ. Ten trzeci co do wielkości zamek (po zamku krzyżackim w Malborku i królewskim na Wawelu) został wybudowany w XIII wieku i następnie systematycznie rozbudowywany i przebudowywany. W 1939 władze III Rzeszy przejęły zamek, a od 1941 przystąpiono do przekształcania zamku w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Przed głównym portalem zamku wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem schron i rozległe tunele. Według niektórych badaczy pod obiektem powstał podziemny kompleks, mający służyć jako fabryka sprzętu wojskowego, depozyt cennych przedmiotów i tajnych dokumentów oraz miejsce badań nad bronią atomową. Z uwagi na wielki rozmiar zamku, a także ograniczonym dostępem do podziemi wykutych w czasie II wojny światowej, udostępniona zwiedzającym jest tylko jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski. W kompleksie znajduje się także część gastronomiczna oraz hotel.