Miastowo - Portal Miast Polskich

Wałbrzych

Złoty skarb Sudetów

 Miastowo
Fot. Pikus128

Miasto wielu tajemnic - położone na uboczu, pośród gór. Miasto górnicze, ale zarazem pełne pałaców, niesamowitych zamków i wciąż nieodkrytych podziemi, w których entuzjaści szukają Złotego Pociągu, czyli ukrytych wagonów z wywiezionymi podczas wojny skarbami.

Chociaż Wałbrzych nie leży na głównych szlakach turystycznych to przyciąga turystów coraz mocniej. To niemal przygraniczne dolnośląskie miasto jest otoczone przez zaskakujące zabytki z różnych okresów, od średniowiecznych po historię najnowszą. Samo miasto, będąc dobrą bazą do poznawania okolic, również posiada wiele atrakcyjnych zabytków.

Jakim miastem jest Wałbrzych

Wałbrzych jest siedzibą powiatu wałbrzyskiego i głównym miastem aglomeracji wałbrzyskiej, która poza Wałbrzychem skupia jeszcze 10 innych miast. Wałbrzych stanowi największe po Wrocławiu miasto województwa dolnośląskiego. Miasto posiada funkcje przemysłowo-handlowo-usługowe, a także rozwija się coraz mocniej jako regionalne centrum ruchu turystycznego. Poza tym Wałbrzych jest ośrodkiem przemysłowym, akademickim i naukowym, a w przeszłości bardzo ważnym i potężnym ośrodkiem przemysłowym Dolnego Śląska, w tym wydobywczym, a co za tym idzie drugim wielkim obszarem górniczym Śląska po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

 Miastowo
Fot. Poconaco

Gdzie położony jest Wałbrzych

Miasto znajduje się w południowo zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, oddalonym ok. 80 km od jego stolicy Wrocławia. Wałbrzych leży w Sudetach Środkowych - północna część miasta położona jest na Pogórzu Wałbrzyskim, a południowa w Górach Wałbrzyskich i Kotlinie Wałbrzyskiej. Wałbrzych leży pośród gór i swoimi granicami sięga również grzbietów górskich - stąd najniżej położonym punktem miasta jest dolina rzeki Pełcznicy (315 m n.p.m.), a najwyższym jest Borowa, czyli najwyższy szczyt Gór Czarnych (853 m n.p.m.). Wałbrzych historycznie i regionalnie jest miastem śląskim.

Charakterystyczne miejsce

Mało jest na terenie Polski tak bardzo owianych tajemnicą miejsc jak wałbrzyski zamek Książ. Ten trzeci co do wielkości zamek (po zamku krzyżackim w Malborku i królewskim na Wawelu) został wybudowany w XIII wieku i następnie systematycznie rozbudowywany i przebudowywany. W 1939 władze III Rzeszy przejęły zamek, a od 1941 przystąpiono do przekształcania zamku w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Przed głównym portalem zamku wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem schron i rozległe tunele. Według niektórych badaczy pod obiektem powstał podziemny kompleks, mający służyć jako fabryka sprzętu wojskowego, depozyt cennych przedmiotów i tajnych dokumentów oraz miejsce badań nad bronią atomową. Z uwagi na wielki rozmiar zamku, a także ograniczonym dostępem do podziemi wykutych w czasie II wojny światowej, udostępniona zwiedzającym jest tylko jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski. W kompleksie znajduje się także część gastronomiczna oraz hotel.

 Miastowo
Fot. Barbara MaliszewskaWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.