Miastowo - Portal Miast Polskich

Gliwice

Górnośląskie miasto portowe

 Miastowo
Fot. Jan Mehlich

Co przemysłowe miasto na Górnym Śląsku ma wspólnego z Morzem Bałtyckim? Gliwice mają wiele - nawet fontannę Neptuna na rynku i wielki port. Choć może to dziwić, Gliwice są pełnoprawnym miastem portowym, a łączność z morzem zapewnia miastu specjalny szlak, Odrzańska Droga Wodna.

Przed stu laty portowy charakter miasta był bardzo widoczny i to mocniej niż w przypadku wielu nadmorskich miast - gliwicki port położony był bowiem w ścisłym centrum miasta pomiędzy dworcem kolejowym a rynkiem. Dla portu wybudowano specjalny kanał biegnący wzdłuż rzeki Kłodnicy, wpadającej do Odry. Obecnie kanał, już wysuszony, służy jako odcinek metropolitalnej trasy drogowej (DTŚ), a nowy Kanał Gliwicki wraz ze znacznie większym portem wybudowano dalej od centrum.

Jakim miastem są Gliwice

Gliwice są miastem na prawach powiatu w województwie śląskim, w zachodniej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, do której należą. Miasto jest dużym ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym, a także handlowym i transportowym. W Gliwicach znajduje się skrzyżowanie dwóch największych autostrad w Polsce - A4 (wschód-zachód) oraz A1 (północ-południe).

 Miastowo
Fot. Jan Mehlich

Gdzie położone są Gliwice

Gliwice znajdują się na południu Polski w obszarze najmocniej zurbanizowanej części województwa śląskiego, gdzie stanowi najbardziej na zachód wysunięte górnicze miasto. Miasto położone jest na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą, (dopływ wpadającej do Bałtyku Odry), która w zachodniej części miasta zasila wielki zbiornik wodny, Dzierżno Duże, zwane też Jeziorem Rzeczyckim. Oprócz niego miasto posiada też kilka mniejszych jezior i stawów, m.in. Jezioro Czechowickie. Gliwice historycznie, kulturowo i etnicznie należą do Górnego Śląska.

Poznaj w Gliwicach

Awaryjne otwieranie

Dojedziemy do Ciebie w 20-40 minut! Zatrzaśnięte kluczyki, uszkodzony zamek, zepsuta wkładka, zgubione klucze... czytaj dalej

Charakterystyczne miejsce

31 sierpnia 1939 roku na terenie gliwickiej radiostacji przeprowadzono prowokację mającą usprawiedliwić niemiecką interwencję wojskową w Polsce następnego dnia. W ten sposób rozpoczęła się krwawa II wojna światowa, a radiostacja w Gliwicach stała się jej materialnym świadkiem i współczesnym obiektem muzealnym. Stojąca na wzgórzu 111-metrowa wieża radiostacji jest zbudowana z drewna i jest najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Pięknie podświetlona jest widoczna z całego miasta, a jej charakterystyczny kształt stał się jednym z symboli Gliwic.

 Miastowo
Fot. Andrzej Otrębski



Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!





© 













Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.