Miastowo - Portal Miast Polskich

Bytom

Urzekający cień dawnej potęgi

 Miastowo
Fot. A jak olka

Średniowieczne miasto starsze od Krakowa, stolica dawnego Księstwa Bytomskiego, miasto niegdyś dostojne, bogate i wpływowe. Od zakończenia wojny mocno zaniedbywane i przez dekady, na skutek rabunkowego wydobycia węgla pod nim, skazywane na zagładę.

Pomimo błędów niedawnej przeszłości Bytom nadal zachwyca, powoli otrzepuje się z węglowego pyłu i buduje na nowo swój mieszczański styl. Bytom jest jednym z miast, które potrafią zadziwić - z jednej strony odkrywając swoje historyczne perły, a z drugiej pokazując wygodę życia w coraz nowocześniejszym ośrodku wielkiej metropolii.

Jakim miastem jest Bytom

Bytom jest miastem na prawach powiatu w województwie śląskim, w centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, której jest jedną z najważniejszych części składowych. Miasto jest dużym ośrodkiem przemysłu, a także akademickim, naukowym i kulturalnym. Bytom do końca II wojny światowej stanowił główne miasto przemysłowego Górnego Śląska, z czasem redukując swoje znaczenie na rzecz Katowic.

 Miastowo
Fot. Adrian Tync

Gdzie położony jest Bytom

Bytom leży w południowej Polsce, w najbardziej zurbanizowanej, centralnej części województwa śląskiego, a zarazem centralnej części Wyżyny Śląskiej. Miasto z sąsiednimi gminami tworzy Metropolię GZM. Bytom należy do krainy śląskiej, w której przez długie wieki tworzył Księstwo Bytomskie, obejmujące zasięgiem większość przemysłowego obszaru dzisiejszego województwa.

Charakterystyczne miejsce

Niewątpliwym symbolem Bytomia jest charakterystyczny pomnik śpiącego lwa na rynku Starego Miasta. Lew został wykonany w brązie przez berlińską odlewnię, na podstawie projektu Theodora Kalidego z 1824. Rzeźba wieńczyła kilkumetrowej wysokości pomnik upamiętniający mieszkańców powiatu bytomskiego, poległych w wojnie francusko-pruskiej (1870–1871). Pomnik po II wojnie światowej został przeniesiony z rynku do parku miejskiego, a następnie w nieznanych okolicznościach, jak wiele śląskich zabytków, wywieziono go w granice przedwojennej Polski. Sławny lew został w 2006 odnaleziony w Warszawie gdzie ustawiono go jako ozdobę Ogrodu Zoologicznego. Do Bytomia pomnik powrócił w 2008 roku, gdzie został ponownie uroczyście odsłonięty na rynku.

 Miastowo
Fot. AntekbojarWylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.