Tarnów, jako miasto stare, ma również wiele walorów historycznych, które przyciągają turystów do zabytków i wystaw muzealnych. Poza Starówką atrakcją są m.in. dwa malownicze kościoły drewniane z XV i XVI wieku położone w centrum miasta przy potoku Wątok, a także ruiny średniowiecznego zamku na Górze Świętego Marcina.
Tarnów jest miastem centralnym aglomeracji tarnowskiej, w skład której wchodzi 11 gmin powiatu tarnowskiego z siedzibą w Tarnowie. W mieście znajduje się siedziba Grupy Azoty, największej grupy kapitałowej branży chemicznej w Polsce, a także Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym, kulturalnym i gospodarczym w regionie, a także drogowym węzłem komunikacyjnym przy autostradzie A4 oraz węzłem kolejowym.
Miasto znajduje się w południowo-wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, w którym położony jest w jego wschodniej części. Tarnów leży na obszarze Niziny Nadwiślańskiej przy ujściu rzeki Białej do Dunajca, który po ok. 30 km wpada do Wisły. Tarnów nie tylko administracyjnie, ale też historycznie, należy do regionu Małopolski i stanowi jedno z głównych miast regionu.
Jednym z symboli Tarnowa jest zabytkowy budynek dawnego ratusza miejskiego, wybudowanego na środku rynku Starego Miasta. Budynek był siedzibą rady miejskiej i sądu wójtowsko-ławniczego, a od 1931 roku jest siedzibą muzeum. Ratusz był początkowo budowlą drewnianą lub drewniano-murowaną, która wraz z całą zabudową miasta w obrębie murów została zniszczona w czasie pożaru w 1494 r. XVI-wieczna przebudowa ratusza uczyniła z niego bardzo ciekawe renesansowe palazzo pubblico w skali małego miasta. Budowla ma formę częstą dla ówczesnych polskich ratuszy (z wieżyczką, murem zwieńczonym attyką i zewnętrznymi schodami) i jest przykładem architektury manierystycznej wyrastającej z renesansu. Tarnowski ratusz jest ważnym punktem Szlaku Renesansu w Małopolsce.