Polska stolica dosłownie leżała w gruzach. Wiele zabytków, których nie można było odrestaurować, zostały wielkim nakładem finansowym zrekonstruowane na podstawie planów i zdjęć. Można śmiało powiedzieć, że z każdym rokiem stolica Polski pięknieje i coraz bardziej pnie się w górę. Warszawa posiada obecnie najwyższe budynki nie tylko w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej.
Warszawa jest stolicą Polski i jej największym miastem pod względem liczby ludności i powierzchni. Z uwagi na koncentrację urzędów państwowych, zagranicznych przedstawicielstw oraz siedzib największych firm, Warszawa stanowi centrum administracyjne i finansowe Polski. Miasto jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. W Warszawie znajdują się siedziby m.in. Prezydenta, Sejmu, Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego. Miasto jest także siedzibą agencji Frontex odpowiedzialnej za bezpieczeństwo zewnętrznych granic Unii Europejskiej, a także Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), agendy OBWE. Warszawa jest głównym miastem monocentrycznej aglomeracji warszawskiej, która obejmuje Warszawę oraz kilkanaście mniejszych miast, stanowiąc drugie po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii największe skupisko ludności w Polsce.
Miasto znajduje się w środkowo-wschodniej Polsce, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w niemal równej odległości (około 350 km) od Karpat i Morza Bałtyckiego. Miasto rozłożone jest po obu stronach rzeki Wisły w środkowej części jej biegu. Lewobrzeżna część Warszawy jest w większości położona na Równinie Warszawskiej. Pozostała część miasta leży w Dolinie Środkowej Wisły oraz na Równinie Wołomińskiej i w Kotlinie Warszawskiej. Warszawa to jedyna w Europie stolica leżąca obok parku narodowego (Kampinoski Park Narodowy). Miasto historycznie i regionalnie jest częścią Mazowsza.
Widziany w Warszawie niemal zewsząd, wciąż ścigający się wysokością z nowymi biurowcami, choć zbudowany krótko po wojnie - niemal 240-metrowy Pałac Kultury i Nauki. Powstał w centrum polskiej stolicy jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Wzorował się on na podobnych drapaczach chmur w Moskwie, które w swoich głównych korpusach inspirowane były amerykańskimi wieżowcami w stylu art déco. Warszawski Pałac architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Budynek jest siedzibą wielu przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej, w tym czterech teatrów, trzech muzeów i kina. Mieści się w nim konferencyjno-widowiskowa Sala Kongresowa oraz Pałac Młodzieży z basenem. Ten ogromny gmach pomimo swoich walorów dekoracyjnych i funkcjonalnych był krytykowany od początku za "gwałt przestrzenny" na odbudowującej się z gruzów stolicy, zdominowanie jej materialnym symbolem obcego wpływu. Pałac w 2007 roku ustanowiono zabytkiem, co utrudnia zagospodarowanie kontrowersyjnej pustej przestrzeni wokół niego, w tym, postulowane przez część krytyków budowli, wyburzenie niektórych "odnóg" budynku, poszerzającego go w poziomie i ograniczających zabudowę Warszawy.