Główne ulice Łodzi kwitły od przepychu rywalizujących tu fortun, o czym świadczą liczne pałace fabrykantów i coraz bogatsze kamienice mieszczan. Ten wyjątkowy krajobraz bogatego miasta, jaki prezentują zabytki Łodzi, trafił na polską listę „Pomników historii” jako „wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego”.
Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności (po Warszawie i Krakowie) i czwartym pod względem powierzchni. Miasto jest siedzibą władz województwa łódzkiego, powiatu łódzkiego wschodniego oraz gminy Nowosolna. Krótko po II wojnie światowej z uwagi na centralne położenie miasta w nowych granicach państwa, Łódź pełniła tymczasowo funkcję stolicy Polski, co było spowodowane całkowitym zniszczeniem Warszawy. Przed przemianami polityczno-gospodarczymi w 1989 roku miasto stanowiło znane centrum przemysłu włókienniczego i filmowego, a obecnie pozostaje dużym ośrodkiem akademickim, kulturalnym i przemysłowym. Aglomeracja łódzka liczy około 1,1 mln mieszkańców.
Miasto znajduje się niemal w samym środku Polski przy głównych szlakach komunikacyjnych z Katowic do Gdańska (autostrada A1) oraz z Poznania do Warszawy (autostrada A2). Skrzyżowanie obu tych transeuropejskich autostrad znajduje się w odległości ok. 10 km od miasta. Łódź położona jest na Wzniesieniach Łódzkich oraz Wysoczyźnie Łaskiej. Regionalnie obszar dzisiejszej Łodzi należy do ziemi łęczyckiej historycznie położonej między Wielkopolską a Mazowszem.
Łódź posiada jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Jest to reprezentacyjna, licząca ponad 4 km ulica Piotrkowska, biegnąca w prostej linii przez miasto. Co niezwykłe, ulica ta jest starsza od samej Łodzi jaką znamy, bo została wytyczona jako trakt, zwany piotrkowskim, biegnący z Piotrkowa Trybunalskiego do Zgierza przez niewielką osadę Łódź, która dopiero z czasem rozrosła się w wielkie i bogate miasto. Ulica Piotrkowska stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój bezpośrednio utworzył układ urbanistyczny Łodzi. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w reprezentacyjną wizytówkę miasta, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji. Obecnie ulica w przeważającym stopniu jest deptakiem miejskim, który pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast. Budowle, instytucje, restauracje, kluby i puby umieszczone w pobliżu tej ulicy tworzą szczególną, przyciągającą atmosferę, wykraczającą swoją sławą poza Łódź.