Miastowo - Portal Miast Polskich

Łódź

Miasto czterech kultur

 Miastowo
Fot. Polimerek

W XIX wieku w czasach rozkwitu miasta na skutego wielkiego rozwoju przemysłu włókienniczego, Łódź leżała w rosyjskim zaborze Polski. Wielkie światowe interesy robili tu jednak nie tylko Rosjanie, ale też Polacy, Niemcy i Żydzi.

Główne ulice Łodzi kwitły od przepychu rywalizujących tu fortun, o czym świadczą liczne pałace fabrykantów i coraz bogatsze kamienice mieszczan. Ten wyjątkowy krajobraz bogatego miasta, jaki prezentują zabytki Łodzi, trafił na polską listę „Pomników historii” jako „wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego”.

Jakim miastem jest Łódź

Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności (po Warszawie i Krakowie) i czwartym pod względem powierzchni. Miasto jest siedzibą władz województwa łódzkiego, powiatu łódzkiego wschodniego oraz gminy Nowosolna. Krótko po II wojnie światowej z uwagi na centralne położenie miasta w nowych granicach państwa, Łódź pełniła tymczasowo funkcję stolicy Polski, co było spowodowane całkowitym zniszczeniem Warszawy. Przed przemianami polityczno-gospodarczymi w 1989 roku miasto stanowiło znane centrum przemysłu włókienniczego i filmowego, a obecnie pozostaje dużym ośrodkiem akademickim, kulturalnym i przemysłowym. Aglomeracja łódzka liczy około 1,1 mln mieszkańców.

 Miastowo
Fot. Jakub Zasina

Gdzie położona jest Łódź

Miasto znajduje się niemal w samym środku Polski przy głównych szlakach komunikacyjnych z Katowic do Gdańska (autostrada A1) oraz z Poznania do Warszawy (autostrada A2). Skrzyżowanie obu tych transeuropejskich autostrad znajduje się w odległości ok. 10 km od miasta. Łódź położona jest na Wzniesieniach Łódzkich oraz Wysoczyźnie Łaskiej. Regionalnie obszar dzisiejszej Łodzi należy do ziemi łęczyckiej historycznie położonej między Wielkopolską a Mazowszem.

Charakterystyczne miejsce

Łódź posiada jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Jest to reprezentacyjna, licząca ponad 4 km ulica Piotrkowska, biegnąca w prostej linii przez miasto. Co niezwykłe, ulica ta jest starsza od samej Łodzi jaką znamy, bo została wytyczona jako trakt, zwany piotrkowskim, biegnący z Piotrkowa Trybunalskiego do Zgierza przez niewielką osadę Łódź, która dopiero z czasem rozrosła się w wielkie i bogate miasto. Ulica Piotrkowska stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój bezpośrednio utworzył układ urbanistyczny Łodzi. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w reprezentacyjną wizytówkę miasta, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji. Obecnie ulica w przeważającym stopniu jest deptakiem miejskim, który pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast. Budowle, instytucje, restauracje, kluby i puby umieszczone w pobliżu tej ulicy tworzą szczególną, przyciągającą atmosferę, wykraczającą swoją sławą poza Łódź.

 Miastowo
Fot. Rakoon



Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!





© 













Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.