Zakopane nie jest młodą miejscowością, ale zaczęło się rozwijać dopiero pod koniec XIX wieku, z początkiem niesłabnącej do dziś mody na tatrzańską turystykę górską, a później również sporty zimowe. Nie bez powodu główna trasa drogowa do miasta, Zakopianka, która wiedzie pod Tatry z Krakowa bywa w okresie zimowym tak często zakorkowana.
Zakopane jest największym miastem w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dlatego miasto to jest wyjątkowo popularnym kierunkiem turystycznym i wręcz ikoną polskich gór. Zakopane jest również wielkim ośrodkiem sportów zimowych, dlatego potocznie określany jest jako zimowa stolica Polski. W administracyjnych granicach miasta znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednego z najcenniejszych i najpopularniejszych parków w Polsce. Zakopane jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym, który wytworzył nawet własny styl w architekturze - styl zakopiański.
Miasto leży w północno-środkowej Polsce w województwie małopolskim, na terenie najwyższych polskich gór, Tatr. Miasto położone jest w Rowie Podtatrzańskim na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Zakopane stanowi najbardziej na południe wysunięte i zarazem najwyżej położone miasto Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się wierzchołek Świnicy o wysokości 2301 m n.p.m., natomiast zabudowana część Zakopanego, położonego w dolinie, leży na wysokości do około 900 m n.p.m. Miasto historycznie, regionalnie i etnicznie należy do Podhala, będącego częścią Małopolski.
Idąc przez miasto znanym zakopiańskim deptakiem, Krupówkami, można dotrzeć do innego popularnego wśród turystów miejsca - dolnej stacji kolejki linowo-terenowej. Kolejka górska na Gubałówkę została wybudowana w 1938 roku i można nią wjechać na rozległą polanę o wysokości ok. 1120 m n.p.m., z której roznosi się widok na Zakopane i piękną panoramę polskich Tatr z charakterystycznym szczytem na Giewoncie. Z Gubałówki zobaczymy też Podhale, Pieniny, Gorce, a także Beskid Żywiecki wraz z ich słowacką częścią. Kolejka obsługuje ruch turystyczny przez cały rok i jest wielką atrakcją również zimą. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch, z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.