Miastowo - Portal Miast Polskich

Zakopane

Stolica polskich gór

 Miastowo
Fot. Ferdziu

Co ma Zakopane czego nie mają inne miasta? Zdecydowanie zachwycający widok górskich szczytów Polskich Tatr, z tym najbardziej rozpoznawalnym, owianym legendą o śpiącym rycerzu - Giewontem.

Zakopane nie jest młodą miejscowością, ale zaczęło się rozwijać dopiero pod koniec XIX wieku, z początkiem niesłabnącej do dziś mody na tatrzańską turystykę górską, a później również sporty zimowe. Nie bez powodu główna trasa drogowa do miasta, Zakopianka, która wiedzie pod Tatry z Krakowa bywa w okresie zimowym tak często zakorkowana.

Jakim miastem jest Zakopane

Zakopane jest największym miastem w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dlatego miasto to jest wyjątkowo popularnym kierunkiem turystycznym i wręcz ikoną polskich gór. Zakopane jest również wielkim ośrodkiem sportów zimowych, dlatego potocznie określany jest jako zimowa stolica Polski. W administracyjnych granicach miasta znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednego z najcenniejszych i najpopularniejszych parków w Polsce. Zakopane jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym, który wytworzył nawet własny styl w architekturze - styl zakopiański.

 Miastowo
Fot. Piotrekwas

Gdzie położony jest Zakopane

Miasto leży w północno-środkowej Polsce w województwie małopolskim, na terenie najwyższych polskich gór, Tatr. Miasto położone jest w Rowie Podtatrzańskim na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Zakopane stanowi najbardziej na południe wysunięte i zarazem najwyżej położone miasto Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się wierzchołek Świnicy o wysokości 2301 m n.p.m., natomiast zabudowana część Zakopanego, położonego w dolinie, leży na wysokości do około 900 m n.p.m. Miasto historycznie, regionalnie i etnicznie należy do Podhala, będącego częścią Małopolski.

Charakterystyczne miejsce

Idąc przez miasto znanym zakopiańskim deptakiem, Krupówkami, można dotrzeć do innego popularnego wśród turystów miejsca - dolnej stacji kolejki linowo-terenowej. Kolejka górska na Gubałówkę została wybudowana w 1938 roku i można nią wjechać na rozległą polanę o wysokości ok. 1120 m n.p.m., z której roznosi się widok na Zakopane i piękną panoramę polskich Tatr z charakterystycznym szczytem na Giewoncie. Z Gubałówki zobaczymy też Podhale, Pieniny, Gorce, a także Beskid Żywiecki wraz z ich słowacką częścią. Kolejka obsługuje ruch turystyczny przez cały rok i jest wielką atrakcją również zimą. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch, z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.

 Miastowo
Fot. Jonathanawhite



Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!





© 













Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.