W ubiegłym tygodniu do dyżurnego kwidzyńskich policjantów wpłynęło zgłoszenie dotyczące najechania rowerzysty na tył poprzedzającego go pojazdu. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Kościuszki w Kwidzynie. Na miejsce skierowano służby ratunkowe oraz mundurowych z kwidzyńskiej drogówki.
Według wstępnych ustaleń kierujący rowerem 56-letni mieszkaniec Kwidzyna jadąc ulicą Kościuszki pomimo tego, że obok przebiegała ścieżka rowerowa, nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i uderzył w tył Renault Megane. W wyniku tego kierujący jednośladem uderzył w tył renault, którego kierowca zatrzymał się by przepuścić inne auto, które oczekiwało z kierunku przeciwnego do skrętu w lewo.
Kierujący rowerem z obrażeniami głowy został zabrany do szpitala, wszyscy uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi. Było to już drugie w tym miesiącu podobne zgłoszenie. Pierwsze miało miejsce 6 czerwca br. na ulicy Korzeniewskiej w Marezie. Jadący rowerem w kierunku Korzeniewa mężczyzna nie zachował ostrożności i wjechał w tył samochodu zaparkowanego przed posesją. Rowerzysta z urazem głowy również został zabrany karetką do szpitala.
Policjanci zachęcają rowerzystów do przypomnienia sobie przepisów kodeksu drogowego i zwracają się do rowerzystów z apelem o przestrzeganie ich.
• Rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z:
• drogi dla rowerów (również drogi dla rowerów i pieszych) lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
• pobocza drogi (jeżeli nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych).
• jezdni – możliwie blisko prawej krawędzi - (jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych).
• chodnika lub drogi dla pieszych – korzystanie dozwolone warunkowo, tylko w następujących przypadkach:
- kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem(dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy),
- dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
• Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
• Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni (w tym również po poboczu po lewej stronie drogi), jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.
• Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
• Kierujący rowerem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Sygnalizowanie może być realizowane przez użycie kierunkowskazu (jeżeli rower jest wyposażony w kierunkowskazy) lub przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
• Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.
• Rowerzysta może przekroczyć przejście dla pieszych tylko jako pieszy prowadzący rower.
• Kierującemu rowerem zabrania się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.
• Kierującemu rowerem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
• Jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru dopuszcza się wyjątkowo, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
• Jadąc w zorganizowanej kolumnie rowerzystów należy pamiętać że maksymalna liczba rowerów jadących w kolumnie nie może przekroczyć 15. Odstęp między kolumnami nie może być mniejszy niż 200 metrów.
Po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie można jeździć rowerem po drodze publicznej, w strefie zamieszkania, w strefie ruchu.
Kiedy zostaniemy złapani podczas jazdy na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila), otrzymamy mandat w wysokości 1000 złotych. Z kolei pijani rowerzyści, czyli tacy, którzy mają więcej niż 0,5 promila, zostaną ukarani 2500-złotowym mandatem.
Gdy policjant, który zatrzyma nietrzeźwego rowerzystę, stwierdzi, że spowodował on zagrożenie w ruchu drogowym, może zdecydować o skierowaniu sprawy do sądu. Sędzia może ukarać pijanego cyklistę nawet 30 tys. zł kary.
Nie tylko piesi i rowerzyści powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy powinni zachować szczególną ostrożności i stosować się do przepisów ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy, że pieszy czy rowerzysta są również pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego – różnica polega na tym, że w starciu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans, dlatego apelujemy o ostrożność i wyobraźnię!