Miastowo - Portal Miast Polskich

„Szeryf drogowy” z TIRa, zajechał drogę... policji

Długołęka

Na jednej z dróg Długołęki kierujący samochodem ciężarowym, widząc w lusterku nadjeżdżający lewym pasem pojazd, postanowił zablokować jego przejazd. Na nieszczęście mężczyzny był to... nieoznakowany samochód policyjnej drogówki.

Mundurowi przemieszczali się lewym zanikającym pasem ruchu dwupasmowej jezdni w kierunku Bykowa. W pewnej chwili zauważyli jak kierujący pojazdem ciężarowym, jadąc prawym pasem ruchu, postanowił wjechać przed maskę radiowozu, uniemożliwiając prawidłowo jadącym policjantom przejazd. 67-latek nie sygnalizując zamiaru zmiany pasa ruchu, kontynuował jazdę, zajmując jednocześnie dwa pasy ruchu.

Otrzeźwienie przyszło dopiero w momencie użycia przez policjantów sygnałów uprzywilejowania. Drogowy „szeryf” został zatrzymany do kontroli drogowej, którą na pewno zapamięta. Kierujący tłumaczył, że celowo blokuje przejazd kończącym się lewym pasem, bo wyprzedzają go kierujący pojazdami osobowymi, a jemu się bardzo spieszy.

Policjanci uświadomili 67-latkowi, że wykonywanie wielotonowym pojazdem niespodziewanych manewrów na drodze, niesie za sobą ogromne zagrożenie. Mężczyzna poczuwał się do winy, dlatego też przyjął nałożony przez funkcjonariuszy mandat w wysokości 500 złotych, a do jego indywidualnego konta zostało dopisanych 6 punktów karnych.

W tym miejscu należy przypomnieć też zasadę jazdy na suwak i obowiązki ciążące na kierujących. Przepis ten ma na celu przede wszystkim zapewnienie większej płynności ruchu na całej szerokości jezdni. Kierujący pojazdem znajdujący się na pasie, na którym z różnych względów (zanikanie, przeszkoda) nie można kontynuować jazdy, jest w uprzywilejowanej sytuacji i powinien zostać „wpuszczony” przez kierującego jadącego sąsiednim pasem na pas ruchu, na którym kontynuowanie jazdy jest możliwe. Aby, jednak sytuacja ta mogła zaistnieć, musi dojść do znacznego zmniejszenie prędkości. Do zmiany pasa ruchu powinno dochodzić w jego końcowym odcinku, aby uniknąć zmiany pasa kilku kierujących naraz w różnych miejscach.

Zobacz manewr kierowcy TIRa:

KWP Wrocław, 8 sierpnia 2020Wylosuj inne miasto

Kliknij w przycisk wyżej i poznaj jedno z polskich miast!

© 

Copyright by Miastowo 2019-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Stosujemy Cookies.

Wybierz miasto: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra... wszystkie miasta.

Miastowo na YouTube oraz Facebook, Instagram i Twitter.